| Zdog a întrebat:

la lb latina din ce se da diferente? ( clasa IX )

Răspuns Câştigător
| justanotheruser99 a răspuns:

Toată programa de a 9-a. Ti-ar fi mai ușor daca ai face rost de un manual, iar acolo vei vedea exact, dar in mare parte e multa gramatica si putina literatura ( scriitori/ opere renumite)+ putina istorie a culturii romane.

| Zdog explică (pentru justanotheruser99):

Este grea proba orala?
Imi e tare frica de ea :'(

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Zdog):

Daca ai invatat si esti pregatit nu ai de ce sa iti fie frica, iar acum e relativ, poate ce ti se pare tie greu pentru mine e usor ( sunt a 11-a la filo), dar iti las mai multe subiecte. Incearca sa le rezolvi, iar apoi verifica-te daca le-ai facut bine. In general la proba orala trebuie sa fii filosofic, sa interpretezi maxime, sa dezbati subiecte legate de istoria si cultura romanilor, evenimente isorice, (in cazul acesta spui cat mai multe lucruri pe care le stii, inclunzand informatii din mai multe domenii) in unele cazuri poate iti pica ceva traduceri, dar nu te stresa, fii cat mai creativ si incearca sa dai impresia ca stii mai mult decat pare. Aici ai subiectele:
http://www.didactic.ro/materiale-didactice/examen-diferenta-latina-ix_xii
http://documents.tips/documents/examen-de-diferena-la-limba-latina.html#
Mult succes!