| ascovit a întrebat:

La noi la scoala are loc un concurs de poesie, fiecare trebuie sa isi aleaga o poezie si sa o recite, iar cel ce o va recita cel mai frumos, va primi o diploma si o carte de poezii. Eu una cand e vorba de diploma particip cu placere la orice concurs, insa este o problemuta mai mica, multi isi aleg poezii cunoscute, eu una, vreau ceva mai putin cunoscut, ceva ce abia profesorii sa stie de existenta lor, si poezia sa fie de un poet roman. Deci intrebarea mea:
Ce poezii foartte rar cunoscute scrise de poeti romani cunoasteti?batting eyelashes

Dau fundoaie mare :X:X::X

Răspuns Câştigător
| flower_3416 a răspuns:

G Bacovia-trec nouri
G Bacovia-ploua
G Bacovia-toamna
G Bacovia-noapte de vara
Ion Minulescu-Romanta Cheii
Ion Minulescu-Romanta celor trei romante
Ion Minulescu-Trei lacrimi reci de calatoare
Ion Minulescu-Ecce homo
Ion Minulescu-Alea jacta est
Tudor Arghezi-Deabea Plecasesi
George Bacovia-note de primavara
Diulin Zamfirescu-Fugind de tot
G Toparceanu-Miezul Nopti
Ion Pillat-Romanta
Bacovia-Primavara
M Eminescu-Trei ingeri
Diulin Zamfirescu-Adio
Sper ca ti-am fost de ajutor

4 răspunsuri:
| raluckutzaraluckutza a răspuns:

Eu zic sa reciti o poezie de Mihai Eminescu, sunt cele mai frumoase poezii

| dolly_2106 a răspuns:

Buna.Când amintirile... Când însuşi glasul.Ce e amorul?, scrise de mihai eminescu...succes

| Cornulets a răspuns:

Venere si Madonă-Mihai Eminescu :d

| Cornulets a răspuns:

Kamadeva=p~