| litere123 a întrebat:

Salut TPU,liceul PEDAGOGIC (Ploiesti)este mai bun decat liceul ECONOMIC (Ploiesti)?
Daca da, de ce?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

La terminarea liceului pedagogic vei avea asigurata o paine pusa pe masa, deoarece vei putea profesa ca educatoare sau invatatoare la clasele 1-4, pe cand la terminarea liceului economic vei avea doar o diploma buna de pus in rama, fara nicio valoare in cazul in care nu vei urma si cursurile unei facultati precum ASE. happy

| litere123 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci liceul Pedagogic e mai bun decat liceul Economic.
Dar cu ce medii se intra in ambele?

| T0T a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Se pare că cineva nu e familiarizat cu salariile din învățământ.
Mult mai bine urmează un liceu economic, te va ajuta mult mai mult!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru T0T):

Ai cea mai mica idee privind cam cat castiga o educatoare intr-o gradinita privata/particulara si nu numai?

| T0T a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Că posturile de educatoare într-o grădiniță privată cad din cer. Acolo cam poți ajunge cel mai sus, dar nu cred că e nevoie să îți spun că nu se compară cu cele mai sus ranguri ale economiei. E evidentă diferența.