| Jokeras1611 a întrebat:

Nu stiu ce e cu mine dar sunt asa de prost incat nici cu o fata nu pot sa vorbesc. Am 19 ani si inca nu am prietena. Nu stiu cum sa abordez sau sa vorbesc cu o fetisoara. Pe langa asta mai sunt si timid. Daca ma puteti ajuta cu un sfat...
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| lovegirl15 a răspuns:

Buna!
Eu zic sa incerci sa pari natural, sa fii pur si simplu TU.
Incearca sa lasi timiditatea si temerile la o parte. Stiu ca e usor sa zici si greu de facut deoarece, si eu sunt o persoana timida(exagerat de timida, as putea spune), si nu de putine ori am avut de pierdut din cauza ca imi lipsea curajul. Dar incerc sa depasesc asta, spunandu-mi ca daca nu imi infrang timiditatea, o sa am de pierdut toata viata si ma voi priva toata viata de anumite chestii.
Gandeste-te ca daca stai mereu asa, fara sa preiei initiativa cu o fata, o sa ramai doar o persoana cu temeri, si mai ales, o persoana care nu va avea pe cineva alaturi.
Pentru moment, poti aborda o fata pe facebook, asa poate iti stapanesti mai bine emotiile. Puteti descoperi la inceput daca aveti hobby-uri comune, in general chestii unul despre celalalt.
Iar legat de cum sa o abordezi sau cum sa vorbesti cu ea...conteaza doar sa nu pari vreun nesimtit sau obsedat. Nu-ti face prea multe griji legat de aspectul asta, o sa vezi ca va veni de la sine.
Asa ca, daca iti place vreo fata, vorbeste cu ea, altfel ramai doar cu regretul.
Succes si sper ca te-am ajutat!

| MidnightR a răspuns (pentru lovegirl15):

Omul cauta ajutor tocmai pentru ca nu poate fi natural, pentru ca EL reprezinta, in momentul de fata, si acea "timiditatea" de care el incearca sa scape.Si nu stiu daca e chiar o timiditate, poate doar frica de a fi etichetat gresit de catre sexul feminim.Imaginea conteaza foarte mult, mai ales cand vine vorba de fete big grin

| T0T a răspuns (pentru MidnightR):

Așa e el, un om timid, iar o fată care va fi atrasă de el va avea răbdarea să îl cunoască așa cum este el de fapt. Cu asemenea oameni trebuie răbdare și de aici și această problemă. Majoritatea fetelor nu își pierd timpul să cunoască un băiat timid până acesta se obișnuiește cu ele. E logic că o fată preferă un băiat cu caracter puternic, prietenos și sociabil care să aibă el întotdeauna inițiativa.