| wizopo2 a întrebat:

Nu stiu daca sunt anxios, timid sau introvertit sau chiar toate trei. La scoala, cand se iveste vreo situatie comica, mie imediat imi vine o gluma, dar nu stiu e ce o zic ba incet ba in gabd. Si culmea, ceilalti colegi de multe ori zic fix gluma pe care voiam sa o zic eu. In alta situatie, de exemplu cand vorbesc cu fete, abia reusesc sa zic o gluma si aia vai si amar de amar de ea, desi in minte am glume mult mai bune. Ceva ma tot opreste sa zic glumele respective. Imi vin ganduri cum ca daca zic gluma asta, o sa ma creada prost sau nesimtit si de aceea filtrez glumele in cele mai mici detalii. De asemenea eu fac glume generale, care nu au nicio referinta cu cine vorbesc. Eh, daca se iveste vreo ocazie de tachinat, mie mi-e ca daca fac asta o sa se supere pe mine, desi probabil nu. Nu stiu. Asa de exemplu, cand stapanesc bine un subiect si imi place sa vorbesc despre el, nu ma mai poti opri; in timp ce-l prezint mai fac si gesturi sau imi fac vocea nu stiu cum ca sa para haios. In rest aproape nimic. Cateodata simt de parca as avea un zis in fata mea care ma impiedica sa ma exprim liber. A, era sa uit. Cand stiu bine la o materie, mi-e o groaza sa raspund, sa nu ma fac de ras, desi eu visez lectia respectiva. Bine, nu de multe ori. Timid nu stiu daca mai sunt, adica acum cam stiu ce as putea vorbi, dar mi-e frica sa zic ca sa nu ma fac de ras. Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| Florenta16 a răspuns:

Frica de ridicol. Trebuie sa depasesti asta. Ia-ti inima in dinti si uita lucrurile astea. Sunt doar in subconstientul tau, si numai tu poti sa iti scoti asta din minte. Iti trebuie ambitie, si pana la urma daca faci o gluma proasta sau fara rost, ce are. Nu trebuie sa prinda toti gluma, poate unii nici nu te vor baga in seama, si la scoala vezi de treaba ca daca zici o prostie nu se intampla nimic, decat sa nu fii tu prea emotiv sa incepi sa plangi! In rest, esti ca orice alt tanar din ziua de azi. Bafta si Craciun fericit!

1 răspuns: