| TrustStyle a întrebat:

Salut TpU :o de ceva vreme am ca un fel de matreata in cap nu prea stiu sa explic cum e. este ceva cam minuscul si seamana cu praful dar e alb.(sunt baiat) doar ca nu se observa cu ochiul liber decat daca te uiti ff atent, matreata nu am din cate vad dar am praful asta foarte mic. ma spal cu L'oreal si cu head and sholders, dar mereu dupa ce ma spal ma usuc bine cu feonu'. pe moment n-am nimic dar a 2a zi parca imi ninge din caplaughing (se vede in lumina.)
si mai am o problema ca sa spun asa. cand eram mic am avut conjunctivita iar acum cred ca am ramas cu ceva de atunci.ma spal pe ochi si pe fata mereu, ba chiar mi-am luat o solutie de curatar a ochilor BLEFAROSHAMPOO dar imi apar la 2-3 ore dupa ce ma spal pe ochi imi dau si cu asta, imi apare ca un fel de secretie alba a ochilor care mi se pune pe gene (unde este pielea.intre piele si gene)si imi apare doar la ochiul stang de obicei.nu foarte mult. dar se vede si e destul de enervant pentru mine care am 13 ani si ma duc la scoala! niste sfaturi va rog?:o

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Dragă băiețel, de ce nu te duci tu la un medic? Nu te supăra, dar mai ales cu ochii nu te joci. Du-te la medicul de familie, explică-i problema și roagă-l să-ți dea trimitere la medicul oftalmolog.
Până atunci, sfatul meu este următorul: spală-te insistent pe față, mai ales pe ochi, cu săpun și cu apă caldă. Clătește bine, șterge-te cu prosop de hârtie (ca acela de bucătărie) sau cu șervețele și aruncă-le. Marea problemă la conjunctivită este reinfectarea, dacă nu respecți reguli stricte de igienă. Roag-o pe mama să-ți dea o bucată de mătase, un batic mare de exemplu, și pune pe pernă când te culci. În fiecare dimineață spală baticul cu apă caldă și săpun, clătește bine și întinde la uscat în loc curat. Seara pune iar pe pernă. Dacă îți mai dă și medicul un tratament (sunt niște unguente foarte scumpe), fă-l cu sfințenie, chiar dacă o să te usture. Știu, pentru că și băiatul meu a avut și plângea și spunea că mai bine moare decât să-i mai pun în ochi! Da'n-a murit și a scăpat definitiv de conjunctivită. După aceea respectă permanent și strict igiena.
Pentru mătreață, fă-ți singur un șampon, din săpun de casă ras și infuzie de mușețel. Clătește bine cu apă curată, călduță, și nu te mai usca niciodată cu fenul! Șterge părul prin tamponare ușoară, nu frecat, și lasă apoi să se zvânte. Spală-te o dată la trei zile și atât, nu e bine zilnic. Sănătate. Te rog să-mi scrii când ai ceva rezultate.
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/ și pe http://povesti-si-povestiri.blogspot.com/ Îți vor folosi!

1 răspuns:
| TrustStyle explică:

Am gresit eu.am avut blefarita laughing
oricum.am parul de 12cm. cret...si ondulat.