| Ionutleontin a întrebat:

Pana la ce varsta te poti inscrie in armata 20, 24 de ani si unde pot gasi si eu teste psihologice pentru armata?

2 răspunsuri:
| BBJHHRUGs a răspuns:

Inainte, pe vremuri varsta limita era 20-21 ani, au fost si altii care de la 18 sau 19 ani le-a venit ordin de recrutare. Presupun ca te poti inscrie oricand atat timp cat vrei sa faci armata la cerere. Nu stiu varsta limita, cert este ca dupa 15 ani te pensioneaza daca lucrezi in cadrul armatei. Si nu iti recomand sa iti pierzi timpul pretios din viata cand ai putea sa faci altceva, facultate, cursuri si atestate pentru un viitor profesional mai bun. Multi au spus ca armata e pierdere de vreme.
Ce, vrei sa lustruiesti bocancii veteranilor? Nu este importanta opinia mea, decizia iti apartine dar gandeste-te bine ce faci in viata.

| Alex_Eddy_1995 a răspuns:

Pai eu iti racomand sa faci academia militara si iesi cu o funtie de ofiter, salariul pentru prima luna de bun venit este de 32 de milioane iar dupa prima luna 20 milioan.Dar, daca ai 2 ani, 3 ani, 4 ani rtc salariul si functia creste si ajunge pana la 60 milioane daca faci academia. Daca nu ai facut inca liceul poti sa-l faci la academia militara din Sibiu, si dupa academia si la 22 de ani iesi cu salariu.A da, am uitat sa precizez in prima luna te echipeaza complet de la sosete la cascheta, haine bocanci, uniforma, paturi etc...Deci chiar iti recomand sa faci asta in viata, si o sa fii cineva mare.Aici poti vedea testele de pe fiecare an:http://www.armyacademy.ro/subiecte_admitere/2013/mate_psiho.pdf