| JohnSeed a întrebat:

Problema pe care o am e ceva mai complexa si credeti-ma ca un raspuns cu adevarat de ajutor ar insemna totul pentru mine. Poveste lunga, nu spuneti ca nu am spus.
Parintii mei pe dinafara par "parintii ideali". Adica, din punct de vedere material mi-au asigurat totul, in schimb alta e problema, care a ajuns la punctul in care nu mai suport absolut deloc.
Ai mei intotdeauna si-au batut joc de sentimentele si emotiile mele. Nu, nu ignorat, si-au batut joc. E o diferenta mare. Intotdeauna m-au facut sa ma simt si mai prost in legatura cu problemele pe care le aveam in orice domeniu. De multe ori sustineau sus si tare ca nu am probleme desi incercam din rasputeri sa le explic faptul ca anumite lucruri chiar ma afectau. Desi petrec si am petrecut mult timp cu ei (lucru pe care il regret) intodeauna m-au insultat si m-au facut sa ma simt fara valoarea. Ideea este ca uneori mai au momente in care sunt foarte pozitivi si devin alti oameni, dar acest lucru se intampla foarte rar si probabil a doua zi personalitatea lor predominanta revine. Des mi se intampla sa tipe la mine sau sa arunce cu cuvinte grele pentru nimicuri sau uneori chiar fara un motiv. Niciodata nu m-au lasat sa fiu eu insumi si m-au fortat sa cred si sa gandesc exact ca ei.
De mult timp ma aflu intr-o depresie si chiar nu am motive sa exagerez. Acesta este doar unul dintre motive, pentru ca mai exista si multe altele, dar in acest moment simt ca nu mai pot sa mai rezist. M-au facut mereu sa ma simt in plus si de parca nu as avea nici un pic de valoare pentru ei sau pentru lume in general. Nu am nici cu cine sa vorbesc despre asta, pentru ca alti membri ai familiei cu care s-ar putea discuta nu sunt si prieteni, ca sa fiu sincer, nu prea am. Cunostintele mele nu sunt genul de persoane care ar putea intelege sau carora le-as putea spune ceva atat de complex. De ceva vreme nu am mai comunicat cu ai mei prea mult, si acum sunt parca si mai nedrepti cu mine. Cum vor sa comunic daca pana acum tot ce au facut este sa isi bata joc de tot ce simt si sa ma distruga si mai mult emotional decat eram si asa? Am 15 ani, daca mai conteaza asta. Pe cuvantul meu, nu ma mai simt in stare sa merg mai departe. Pur si simplu nu mai am puterea sa o fac si pana acum deja eram cat pe ce sa renunt la totul de 2 ori.
Daca chiar ati citit tot ce am avut de spus va multumesc sincer si ceva ajutor ar insemna extraordinar de mult pentru mine.

Multumesc.

4 răspunsuri:
| immortalfaith a răspuns:

Ai incercat sa cauti raspunsul in muzica? sau in iubire?
Nu trebuie sa ti pese ce zic altii despre tine, inteleg cum te simti
Apuca te de sala, de 5 ori pe saptamana sau cat vrei, acolo te eliberezi psihic si fizic, te relaxeaza (dorinta de a deveni mai puternic de fiecare data)
Jocuri pe pc, ele te introduc in catharsis, intr o lume rupta de realitate (poti incerca dota2, world of warcraft, call of duty etc.)
Tu esti puternic, stai linistit, gandeste te la un tel (cand eram mai mic voiam sa am o motocicleta, sa ma plimb si sa uit de tot ce ma inconjoara, desi n aveam bani sa trec strada)
La varsta ta te concentrezi pe studii, daca vrei sa scapi de parintii tai invata bine si intra la o facultate buna ca sa fii independent
Iubirea e un lucru care te zapaceste, poti gasi o fetita sa o tii in brate sau dunno ce vrei sa faci tu cu ea
Seara, stai cu castile in urechi ascultand muzica (TSFH sau celtic music, ce ti place tie) si privesti cerul, stele, luna, amazing
And don t give up (watch naruto shippuden :p), totul e in balans, dupa tot raul vin si zile bune

| Madesz a răspuns:

Am citit tot happy. Hai pe privat, te rog... Stiu cum e...

| R0R0 a răspuns:

Trebuie sa iti gasesti "alinare" in ceva. Daca continui sa suferi atat de mult, o sa ai o depresie in adevaratul sens al cuvantului.
Incearca sa te imprietenesti cu cineva, sa iesiti in oras, sa nu mai petreci atat de mult timp cu parintii (ai zis ca regreti ca ai petrecut atat de mult timp cu ei)
Eu te inteleg. Numai ca nu ai specificat la ce probleme ei te ironizau.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!