| anonim_4396 a întrebat:

Sunt David, am 14 ani dar intrebarea mea nu este despre mine, despre fratele meu care are 16 ani... noi am crescut fara tata, nu l-am cunoscut niciodata, mama s-a chinuit sa ne creasca si i-a fost foarte greu. Fratele meu pana la 14 ani a fost un copil exemplu, avea numai 10 la scoala. De la 15 ani s-a schimbat radical. La scoala nu se mai duce deloc, pleaca de acasa dar pe la scoala nu trece, mama s-a dus de multe ori la scoala ca il suna diriginta dar el nu era acolo, toata ziua sta afara degeaba si nu face nimic, a ramas repetent in a 9 a de la absente si acum face tot asa, are doua dosare penale pentru furt, mama a fost chemata de multe ori la politie dupa el, primeste multe amenzi si mama e distrusa, nu mai doarme noaptea din cauza lui, in fiecare seara ajunge acasa pe la ora 2-3 si el pleaca de acasa la ora 1-2 ziua (cand se trezeste). Mama plange din cauza lui si el se uita la ea si rade. Mama nu ii mai da bani (ea credea ca o sa-l potoleasca) dar el are haine de la philipp plein, dolce gabanna, versace, etc. ochelari de soare de la gucci si se bate zilnic cu mama, eu nu mai pot sa traiesc asa si mama nici atat, nimeni nu stie de unde face rost de bani sau cum a reusit sa se schimbe atat, de curand a aflat mama ca s-a drogat, fumeaza de la 15 ani si acum cateva luni a sunat-o pe mama de la liceu ca a stat o singura ora la liceu si era beat. Ce am putea face?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La primărie este un birou Protecția copilului, să ceară acolo un sfat.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!