| thisisMirel a întrebat:

Sunt in clasa a VIII-a si anul acesta dau teza la istorie sau la geografie, imi aleg.Intrebarea mea este:La care dintre ele sa dau? Stiu ca e alegerea mea si e ce mi se pare mie mai usor...dar, vreau un pic de ajutor.Stiu,de asemenea,ca la istorie se invata logic si la geografie mecanic,oarecum...Dar,daca ati fi in locul meu, la ce ati da?

4 răspunsuri:
| Vans a răspuns:

Eu dau la istorie, chiar dacă sunt conştientă că aş lua 10 dacă aş da la geogra. Probabil nu iau 10 la isto în teză, dar vreau să ajung la nivelu ăsta, iar dacă mă feresc nu rezolv nimic. Mie oricum nu-mi pasă de medie atât de mult, mă bazez pe cunoştinţele care-mi rămân după.

Cât despre ce zice cherybloom nu, la isto nu ai numa de tocit. Că vine partea cu analiza critică şi eseu şi acolo deja e mai complicat. Asta-i ce încerc eu să zic, toţi merg pe materia la care trebuie să toceşti că cică e mai uşor. Păi dacă toceşti n-o să reţii nimic după, deci ţi-ai pierdut vremea.

| Carmen100 a răspuns:

Eu as alege geografia. La mine e invers, la istorie invat mecanic toti anii si niciodata nu mi-a ramas ceva in minte mai mult de 4 zile. Geografia iti mai trebuie sa stii unde se afla tara x, orasul y, dar eu nu suport istoria.
Acum TU dai teza, deci conteaza ce iti place TIE mai mult.
Succes! happy

| Nanami利 a răspuns:

Pai,eu as da la geografie.Desi sunt multe chestii, la fel e si la istorie.Mie nu-mi place istoria pentru ca trebuie sa memorezi toti anii, si asta e greu.Deci de asta mi se para mai usoara geografia, dar depinde de ce vrei tu.^^

| cherybloom a răspuns:

Istorie ai doar de tocit dar la giogra ai toate ale cu rauri, lacuri...