| 6081997 a întrebat:

La ce imi recomandati sa dau teza in clasa a VIII-a? La istorie sau geografie? mie imi plac ambele dar nu stiu la anul cum o sa fie. Argumentati, va rog!

9 răspunsuri:
| maddy0212 a răspuns:

Ca si ceilalti, recomand geografia. Este muult mai simpla decat istoria, dupa parerea me8a. Eu am dat la geografie si nu regret. Mai ales ca materia din a 8 a e foarte frumoasa.

| Izza_4461 a răspuns:

Si mie imi plac ambele, dar am ales geografia. E mult mai frumoasa. Nu e mai usoara, dar inveti cu drag!

| andtim a răspuns:

Geografie! te ajuta sa te orientezi, nu sunt prea multe numere de retinut si te ajuta sa iti cunosti tara mai bine! eu de ex pentru bac, am invatat la geografie cu google earth-ul, wikipedia si google-ul si am luat 10. si nu am pus mana pe o carte sau vreun atlas! cel putin manualul de clasa a12a de geografie e o gluma sau frectie la piciorul de lemn big grin faza e sa-ti placa! eu cred ca tine de cultura generala!

| Laminin a răspuns:

Hey! Depinde ce va fi in programa la anul. Si ce suprize ne mai rezerva domnisoru' Boc. Depinde de materie. Care ti se pare mai usoara. Cred ca geografia ar fi mai ok. Si eu sunt in aceeasi situatie ca tine, dar mai am timp sa ma gandesc. Sunt in vacanta, am cam uitat de scoala. happy

| AnnA_8929 a răspuns:

Eu ti-as recomanda geografia deoarece este mult mai usor sa retii lectile mai ales invatand cu ajutorul hartii, pe cand la istorie trebuie sa "tocesti" si sunt foarte multi ani. Acum depinde cum o sa ti se para pentru ca in clasa a 8-a vei face geografia si istoria romaniei.

Sper ca te-am putut ajutawinking

| Lio a răspuns:

Eu ti-as sugera sa alegi Geografia, Istoria...pai,prea multi ani de retinut,etc.
Acum depinde si de profesori,iar tu ar trebui sa il laegi pe cel care e mai de treaba, eu unu am ales la geografie, a fost usor... timp de 2-3 ore am invatat pentru teza in seara respectiva (la geogra) si am luat 10 ^ ^.

| stefania1997 a răspuns:

Da la istorie! deoarece e mult mai mult de invatat la geogrfie... funda?>

| InGeRaShReBeL_6634 a răspuns:

Eu cred ca depinde si de profesorul pe care il ai, deoarece trebuie sa vezi cum sunt testarile pe care le dai inainte de teze, daca sunt mai usoare la o materie te-as sfatui sa alegi calea mai usoara. sa imi spui ce ai ales pana la urma!

| Compotel a răspuns:

Geografia.Cateva argumente?
-profesoara mea este extrem de buna si a structurat cumva lectiile astfel incat sa ne faca sa le invatam usor
-a lucrat mult cu harta si la fiecare ascultare sau test(nu mai zic de teza) avea un subiect cu harta
Materia este destul de consistenta dar daca inveti constant la teza va fi floare-la-ureche.Eu de exemplu am invatat la fiecare ora(sunt 2 ore pe saptamana si la geografie si la istorie)iar in seara premergatoare tezei doar am recitit lectiile si am luat 10 curat in amandoua semestrele.In semestrul I se fac caracteristicile reliefului Romaniei si diviziunile reliefului(munti,dealuri,podisuri, campii).La fiecare diviziune o sa faci subdiviziuni(spre exemplu la munti o sa faci despre fiecare grupa de munti din lantul carpatic).In semestrul II faci clima, vegetatia(sunt cam 2 ore la fiecare), populatia(aici o sa fie un picut mai dificil dar nu dispera!), economia Romaniei(este cea mai plictisitoare parte a geografiei de-a 8-a.Te invata despre agricultura,sectoare industriale,turism,etc.) si ultimul capitol este referitor la organizatiile din care face parte Romania(NATO, UE, UNICEF etc.) si la probleme ale mediului inconjurator.Noua in semstrul II ne-a dat teza pana la populatie inclusiv(teza se da de obicei la inceputul lui mai iar restul capitolelor se fac dupa teza).Cam asta iti pot spune.Alege geografia.E mai putin riscanta decat istorialaughing. Bafta!