| GoodLuck15 a întrebat:

Sunt intr-o depresie foarte mare de ceva timp.
Gandul meu sta numai la trecut, traiesc pe zi ce trece tot mai mult in trecut.Mai ales acum cand incepe scoala,acest prost obicei de a trai in trecut, creste si mai mult.In vacanta era ceva mai bine,aveam ogramada de prieteni langa mine, distractie si uitam de toate astea.Acum cand incepe scoala,prietenii au plecat caci nu locuiesc in acelasi oras cu mine,distractia s-a terminat, iar eu continui sa nu acept prezentul si ma refugiez in trecutul meu de acum 5-6 ani cand totul era asa frumos.
Datorita acestui lucru,am inceput sa fac o depresie si sa fiu din ce in ce mai trist,si fara chef de viata.
Va rog din suflet,spuneti-mi cum as putea scapa de aceasta depresie, cum as putea sa scap de traitul in trecut?

5 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Fa`ti o prietena.Ai o multime la scoala din care sa alegi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-ti prieteni noi.

| anonyymuusss a răspuns:

Okay, încearcă sa te concentrezi pe lucrurile care îți aduc o anumită bucurie interioară( Citit, scris, muzică) și dacă asta nu merge încearcă aa îți îndrepti atenția asupra altor lucruri și a altor persoane. Ajuta oamenii din jur pe TPU, oferind sfaturi de exemplu, fa voluntariat, implica-te in proiecte, încearcă sa îți iei gândul de la tine și sa te gândești mai mult la cei din jur. Ar trebui sa meargă, astfel când nu mai alimentezi cu energie aceasta problema, ea începe sa se diminueze.

| PisiciHQCRLP a răspuns:

Uite de exemplu sa zicem vine o fată ml ai timidă și imprieteneste cu ea happy

| ERIKWHITE a răspuns:

Mai am solutia perfecta big grin, trebuie sa fii indiferent de toate, asculta muzica de care ati place, joaca-te jocuri pe pc sau telefon, uitate la filme sau seriale si astfel o sa te transpui in viata personajelor pe care le vizionezi si o sa uiti de tristetea ta, totusi dupa ce trece depresia nu continua sa faci toate astea, oo si mergi devreme la culcare, ajuta mult, fii indiferent de toate, toate astea in combinatie te scapa de depresie, doar incearca...