| Robertttttttt a întrebat:

Urgent.Cum sa reactionezi cu un om care a avut tentativa de sinucidere.(spanzurat) mai ales.cum sa tratezi aceasta boala? Dau fundita

Răspuns Câştigător
| Laura46 a răspuns:

Te porti normal cu el, orice gest iesit din comun il va simti.ori ca esti prea dragut(o sa creada ca o faci doar ca sa nu il superi,)daca esti prea sincer iar nu e bine ca ii poti rascoli amintiri...Cauza care a dus la aceasta tentativa trebuie gasita. unii nu vor sa oara dar aleg calea asta pentru ca nu gasesc solutii, pentru ca nu se gaseste nimeni care sa ii asculte si carora sa le zica exact ce ii framanta.Pentru inceput ii poti fi prieten, ajuta ff mult sa ai cu cine sa discuti la greu, dar daca stii ca nu esti dispus sa ii fii alaturi la greu mai bine nu ii crea o noua dezamagire.Nu deschide subiectul sinuciderii, ceva in genul"de ce ai vrut mai sa te omori?".off.e greu.dar cine incearca o data clar va incerca pana va reusi.Mare minune ca a scapat, din chestia asta nu prea scapa nimeni, nimic nu e intamplator ca si azi mai traieste.inseamna ca Dumnezeu il vrea pe pamant, nu in Iad, daca si el ar constientiza asta ce usor i-ar fi.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te porti normal fara sa-i aduci aminte de momentele neplacute din viata lui si il faci sa zambeasca ca sa capete incredere in el.

| DjL99 a răspuns:

Spune-i ca lumea are nevoie de el, ca nu se poate fara el. NU il scapa din ochi o secunda si cand e prost dispus, inveseleste-l. Foarte important: Fi pozitiv cand vorbesti cu el.

| AAlinaaa a răspuns:

Nu cred ca este o boala.Cred ca este vorba de psihic.Acum depinde, daca a trecut acea perioada te porti comporta normal, DACA nu ai grija la ce scoti pe gura sa nu cumva sa ii aduci aminte de ceva.