| BLURRR a întrebat:

Salut tpu.Va rog frumos imi puteti explica ce sunt sirurile (la >>>matematica pentru clasa a 9-a)si vreo 2 3 exerciti rezolvate ca exemplu

Răspuns Câştigător
| Deeaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Sisurile :

Def f:A->B [ se citeste functia f definita pe multimea A cu valori in B] este o lege care asociaza fiecarui element din A un element si numai unu singur in B.

Moduri de a definii un sir -descriptiv b1=1, b2=11, b3=111... sau folosind o expresie (a indice n ) iar n este mai mic sau egal ca 1.

si nu stiu ce exeple sa iti dau ca e cam greu sa scriu aici, oricum aceste siruri sunt de genul functiilor invatate in a 8

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă n-ai înţeles lecţia, degeaba îţi explică cineva ce sunt şi cum se fac, că tot nu le vei pricepe.

| BLURRR explică:

De exemplu un exercitiu in care sa se gaseasca formula termenului al n-lea''

| BLURRR explică:

Multumesc biii macar cineva care is da silinta, apreciez asta happy