| epurilă a întrebat:

Va rog dati-mi niste exerciti/link cu probleme de matematica rezolvate oentru clasa a 7-a semestrul 1 cat mai repede! Multumesc anticipat, dau fundita happy

23 răspunsuri:
| juniper a răspuns:

Doar daca mergi pe www.edu.ro si te uiti peste baremele de la teza unica.

| anss23 a răspuns:

Astea sunt niste exercitii ca sa te exersezi pentru. teza unica dar sunt bune ca niste execitii normale:
Clasa a VII-a Varianta nr. 1
Teza Unică la matematică decembrie 2008

 Toate subiectele sunt obligatorii. Se acordă 10 puncte din oficiu.
 Timpul efectiv de lucru este de două ore.
 Nota finală se obţine prin împărţirea punctajului obţinut la 10.

Subiectul I (50 puncte) - Pe foaia de teză se trec numai rezultatele.

1.
4p a) Inversul numărului a= 1, 02¬–0, 002, scris ca fracţie ordinară, este …
4p b) Rezultatul calculului este …
4p c) Pătratul numărului – 1, 4 este …
2.
4p a) Dintre numerele 0,(43); 0, 43; 0, 4(3) cel mai mare este …
4p b) Opusul numărului este …
4p c) Valoarea de adevăr a propoziţiei „ " este …
3. Un romb MELC are m(MEL) = 44.
6p a) Desenaţi rombul.
4p b) m(CLE) = …
4p c) m(EML) = ….

4. TREI este pătrat, A şi B sunt mijloacele laturilor [TR] şi [ER]. Se ştie că ET = 8 cm.
4p a) Lungimea segmentului [AB] este … cm
4p b) m(EBA ) = …
4p c) Patrulaterul BATE este un …

Subiectul II (40 puncte) - Pe foaia de teză scrieţi rezolvările complete.
1.
5p a) Calculaţi: 1, 5  [(12, 283 – ) – 3, 05:0, 305] –.
5p b) Calculaţi:.
5p c) Numerele: 9, x şi –6 au media aritmetică 8.Calculaţi media aritmetică a ultimelor două numere.
2.
5p a) Determinaţi numerele n  N ştiind că.
5p b) Calculaţi S= şi stabiliţi dacă S  Z.
3. TRAP este trapez isoscel, TR // AP, TR=14 cm, AP=6 cm.
5p a) Calculaţi lungimea liniei mijlocii a trapezului.
5p b) Calculaţi lungimea segmentului [EF], unde E, F sunt mijloacele lui [AT], respectiv [PR].
5p c) Dacă M este piciorul perpendicularei din A pe RT, demonstraţi că MRFE este paralelogram.

| anss23 a răspuns:

Sau uite aici un link tot cu niste modele de teze unice dar sunt bune si ca exercitii!
Sunt si pentru cls. a a opta.:)
http://www.scoalaparintilor.ro/examene/teze-cu-subiect-unic.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Www.mate.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

20%din x este 42

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am eu una pentru tine:M=[-8; 3pe4; 5;-4; 9pe2; 10pe3;-3pe4; 11; 8pe3;-4pe11;-1; 21pe3;-21pe3.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Constueshte tabelul de adevar
(p=cu)^(cu-r)(p-r)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este de prodt gust sa pui intrebari la toti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dau bobo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Radacina patrata 14 la doi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu si eu caut acelasi lucru doar ca eu caut de clasa a 6

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am un raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu incerc sa invat ceva dar...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://ex.matematica.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va rog dati-mi niste exerciti de clasa a 6 semestrul intii va rog mult va implor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2x(2x+7x+3x)=4x+14x+6x=24x
5x(7x-2x-4x)=35x-10x-20x=5x

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imediat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu vreau exercitii de cls 6 la matematica rezolvate plss datii voi daca stiti repede tot pe asta

| deea_6633 a răspuns:

Nu sunt in clasa a 7 a si nu stiu...

| ortonfu10 a răspuns:

angry34=jj

| manzaandrei a răspuns:

Calculaţi perimetrul triunghiului ABC, dacă
AB+AC=15cm, AB+BC=16cm, AC+BC=17cm