| T3n a întrebat:

Vreau sa exersez instalarea unor programe intr-un mediu virtual,mai exact in Oracle VM VirtualBox, dar cand dau "start" imi apare "FATAL: NO bootable medium found! System halted". Ce trebuie sa fac? Funda celui care ma poate ajuta! puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| R0MW4LD a răspuns:

Asigura-te ca nu ai nici un cd/dvd sau imagine de disk montata cand pornesti masina virtuala. De asemenea lanseaza masina virtuala cu windowsul ce l-ai instalat si abia dupa pornirea windowsului monteaza imagini iso sau foloseste cd/dvduri. Nu uita sa verifici daca imaginea de hard disk virtual este selectata la pornire. Acea imagine functioneaza ca un hard disk virtual si contine sistemul de operare (windowsul in cazul tau) necesar pentru rulare. Eroarea ta este similara cu cea in care ai porni un calculator fara HDD-ul conectat.

| T3n explică (pentru R0MW4LD):

Nu inteleg cum adica "imaginea de hard disk virtual sa fie selectata"?

| R0MW4LD a răspuns (pentru T3n):

Cand pornesti pentru prima data o masina virtuala trebuie sa faci niste setari. De exemplu procentul de memorie folosit din totatul memoriei calculatorului gazda, unitatile optice, placa de retea, etc. Printre aceste setari la un moment dat esti intrebat cat spatiu de pe hardiskul tau vrei sa aloci masinii virtuale. Dupa alocarea spatiului si selectarea partitiei unde acest harddisk virtual va fi gazduit VM-ul va crea o imagine de hardisk echivalenta ca marime cu spatiul pe care tu l-ai alocat initial masinii virtuale. Acest harddisk virtual sau imagine (cum am denimit-o initial) ar trebui sa fie selectat in setarile tale ca harddisk. Pe aceasta imagine se stocheaza sistemul de operare pe care il instalezi pe masina virtual si orice alt program/fisier/etc pe care il folosesti in masina virtuala. Imi cer scuze daca nu m-am facut inteles.

| T3n explică (pentru R0MW4LD):

Am facut tot ce mi-ai zis, dar este normal sa dureze asa de mult pana se creeaza acea portiune virtuala in hard disk? Adica...am 5 min si nu e nici macar 1%.straight face

| T3n explică (pentru R0MW4LD):

Mi-am dat seama de ce mergea asa de greu, dar acu imi da eroare la creeare.straight face Imi poti da id-ul tau ca sa putem discuta mai repede?

| R0MW4LD a răspuns (pentru T3n):

Fiindca statutul nu imi permite ( big grin ) iti voi posta id-ul aici: dj_romwald

7 răspunsuri:
| R0MW4LD a răspuns:

Ai instalat vreun sistem de operare pe masina virtuala?

| T3n explică (pentru R0MW4LD):

Doar windows atat, iar cand dau start imi apare ce am scris mai sus.straight face