| Mihai0005 a întrebat:

Salut TPU, vreau sa va povestesc ceva, unde nu stiu daca am gresit asa rau sau e vina iubitei mele.

Pentru inceput vreau sa va informez ca am o relatie de 2 ani cu iubita mea, eu avand 18 iar ea 19 ani. Astazi am fost la biblioteca pentru a invata mai bine (deoarece in 3 luni avem adimtere + bac) unde s-a intamplat o chestie mai aiurea. Ea are o placere mai nebuna de a ma musca/ciupii pana imi lasa vanatai pe mana, totusi nu am o problema in legatura cu asta deoarece nu doare asa tare, insa astazi in timp ce rezolvam o problema la chimie impreuna cu ea, m-a apucat de sub brat si m-a ciupit extrem de tare (tin sa metionez ca are si unghiile ascutite), de am inceput sa sangerez. Nu stiu ce a fost in capul meu (deoarece nu sunt o fire agresiva) dar am luat o de gat (nu am strans o sau ceva/nu am lovit/nu i am lasat vre un semn), nu stiu a fost pur si simplu din instinct. Ea s-a ridicat, si a strans lucrurile si a plecat plangand acasa. Am incercat sa ma pun in pielea ei si sa ma gandeasc ca am speriat o, ma gandesc ca ea are impresia ca daca am sa ma mai enervez am sa o lovesc sau ceva, insa nu as face una ca asta unei persoane pe care o iubesc. Am vorbit la cam 4 ore cu ea, si mi-a povestit ca am speriat o rau si ca vrea sa stea cateva zile singura sa se linisteasca, am fost de acord cu decizia ei, nu vreau sa o mai deranjez daca prezenta mea o enerveaza. Ce ar trebui sa fac acum? Stiu ca am gresit reactionand asa, dar nu as fi lovit o in viata mea.

Răspuns Câştigător
| suntdoarunom10 a răspuns:

Bună! Ei bine, bănuiesc că are traume din copilărie și cred de asta s-a speriat atât de tare.

"si ca vrea sa stea cateva zile singură sa se linisteasca"

Cred că,ce am pus între acele paranteze, în acele "cateva zile singura ",mă gândesc că are vreo întâlnire specială cu cineva,oricum nu aș dori să te ingrijorez pe tema asta,dar mai întâi încearcă să vorbești cu ea și spune-i că ti-a părut rău și că la dureri acestea mari te doare și încerci să te autoaperi dar nu spune asta cu autoapărarea,spune-i că te-a durut foarte tare încât nu te-ai putut controla și să nu o facă mai tare,pentru că și tu probabil dacă o mușcai (să zicem)pe iubita ta puțin tare fără să vrei,ar durea-o și te-ar plesni,mă prind că nu te va durea palma aia,dar zic așa dacă ea ar fi fost în locul tău, poartă o discuție cu ea,nu ar trebui să n-o bagi în seamă in acele zile de care spunea ea că vrea să se liniștească,intreab-o dacă se simte bine,dacă a mâncat,incearcă să-i iei niște flori, cumpără-i dulciurile preferate sau invit-o la un film sau la o plimbare în oraș și inveselește-o ca să nu zică apoi că a fost supărată pe tine și că trebuia să-o împaci, arată-i că-ți pasă de ea și demonstrează-i cât de mult o iubești. Dacă crezi că incă te ignoră și nu-ți răspunde toată ziua probabil (dacă stați la distanță), ori ai traumatizat-o si se gandește că vei recurge la violență dacă ar fi să te mai muște sau orice altceva ce ți-ar mai face așa tare și apoi să te doară, ori vrea să te înlocuiască cu altcineva. Părerea mea, nu vă cunosc personal, dar pentru început comunică cu ea și vezi ce zice!
NUMAI BINE VĂ DORESC AMÂNDURORA! SPER SĂ VĂ ÎMPĂCAȚI!

| Mihai0005 explică (pentru suntdoarunom10):

Da, a mers faza cu "sa o impac", am fost la 11 seara pe la ea ieri (locuieste singura) fara sa o anunt, cu un buchet de flori si niste Mc Donalds, si a fost foarte fericita sa ma vada.

2 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

O sa-i treaca. Am avut si eu un iubit acum multi ani care tot ma musca si ma enerva la culme pana intr-o zi cand l-am muscat de a inceput sa ii dea lacrimile. A inteles ca ma deranja lucrul ala si s-a potolit