| Buzedulci100 a întrebat:

va anunt ca am o poveste lunga de spus deci va rog sa ma ascultati ca sunt la capatul puterilor...
Sunt o fata dintr-un oras mic.Fratele meu nu prea se intelege cu parintii deoarece a zis cineva ca se fac angajari la CFR cand nu s-au facut asa ca fratele meu este plin de ura fata de parintii mei.Acum el s-a impacat cu parintii din cauza banilor fiindca nu prea se descurca pe cont propriu si astfel s-a hotarat ca sa faca scoala de mecanici.Acum vazandu-se cu scoala platita cauta motive de cearta.Cand incerc sa discut cu el ii critica pe mama si pe tata si spune numai de rau(ba chiar a incercat sa ma determine sa ii urasc dar nu i-a reusit). Vazant ca toti 3 suntem uniti el incearca sa se certe cu fiecare(mi-e frica ca poate se face o tragedie deoarece de obicei cand face scandal bate, injura si la o cearta chiar a luat cutitul...)Eu am primit de ziua mea un parfum scump si fiindca el nu are bani ca sa-si cumpere se da cu al meu.Am incercat sa il ascund dar mi-l cere.Chiar azi a zis :
Fata da-mi si mie parfumul
nu-l dau ca este al meu cumpara-ti
FATA DAMI DRACU PARFUMUL SI NU MAI COMENTA(impiungandu-ma)
Imi este foarte teama cand isi iese din fire are o privire foarte sinistra si chiar nu stiu ce sa fac. Dupa ce a plecat in alt oras(acum o ora)am sunat-o pe mana si plangand(fara sa-si dea seama mama)i-am zis ce mi s-a intamplat insa nici ea nu stie ce sa facem cu el. Dupa parerea mea el cauta motive de cearta...
Chair nu stiu ce sa ma fac va rog ajutati-ma...

4 răspunsuri:
| plasticsmile a răspuns:

Este urat ceea ce ti se intampla, parintii nu il pot da la o parte pentru ca pana la urma este copilul lor chiar daca el reactioneaza in halul acesta. trebuie discutat cu el si daca ceva nu ii convine sa isi vada viata singur cu ochii

| Akumaki a răspuns:

Nu stiu daca in cazul ta se aplica dar trateaza-l cu indiferenta. Nu-i mai "raspunde" si lasa-l in pace. Daca tot contiuna sa se crizeze da-i tot ce-ti cere dar nu-i mai spune nimic, nici macar cand te intreaba iar daca vezi ca incepe sa faca si mai rau, uita-te in ochii lui si spune-i ca "atunci cand vei invata sa respecti pe alti si cand vei invata sa vorbesti normal atunci voi vorbi cu tine pana atunci nu-ti mai zic nimic" dar nu-i spune asta rastit, cu un ton apasat sau cu ura isi va da seama si nu va iesi frumos. Vorbeste serios cu parintii tai, asta nu e o joaca este un lucru foarte serios care daca nu este tratat la timp cine stie ce s-ar putea intampla, sanatatea si a celorlalti ar putea fi pusa in pericol dar mai grav este ca vei fi probalib multa vreme traumatizata de cel care pana acum ii spuneai "frate". Daca deja esti traumatizata si speriata de el convinge-ti parintii sa te duca la un expert, un psiholog unde-i poti spune tot ce te supara, ce te deranjeaza si ce te sperie iar el te va asculta si-ti va da sfaturi potrivite situatiei. Spunele parintilor ca-ti este teama sa stai singura cu el in casa. In perioada in care parintii nu sunt acasa si esti doar tu cu el in casa fereste-te cat de mult poti tu de el, inchide-te in camera ta sau pleaca de acasa, mergi in parcul din apropiere, ia-ti o carte sau o revista sau mp3-ul si uita de tot ce este acasa. Nu lasa asta sa-ti afecteze viata. Vorbeste foarte mult cu parintiila telefon, poate asa vei capata putin mai multa incredere si curaj de la ei. In astfel de situatii nu prea stii cum sa procedezi, depinde de la o persoana la alta. Eu am incercat sa te ajut cum am putut. Sper sa-ti fie de ajutor ceea ce ti-am spus.

| Pheonix a răspuns:

Ei bine, din punctul meu de vedere, problema este la fratele tau, incercati sa il dati de o parte pana cand acesta o sa si d-ea seama ca este vina lui, daca nici asa nu merge duceti-l la psiholog, doar asa evitati o tragedie, in ziua de azi uni tineri confunda cutitul cu o lingurita de cafea, mare grija cu el :*, sper ca situatia asta sa se rezolve, mare grija, e nevoie de multa rabdare, si evita sa nu ii dai ceea ce isi doreste, poate deveni periculos, o alta solutie e politia, sper ca am fost de ajutor happy

| IoanaNt a răspuns:

Bine eu cred că o vreme poate păna isi revine sa va comportati frumos cu el sa ii dati dreptate sa ii dai parfumul etc. daca nu merge nici asa duceti-l la psiholog.
Daca cauta motive de cearta nu-l bagati in seama incercati sa-i dati si lui putina dreptate.
Dar daca este vorba de batai si cutite duceti-l la o scoala de corectie.sau platitii 2 saptamani la rand un psigolog bun (poate are probleme cu capul)
Sper ca te am ajutat