| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa intreb: la poeziile cu rima alba trebuie ca versurile sa aiba acelasi numar de silabe sau le putem concepe cum vrem? Multumesc happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La aceste poezii am nişte sugestii pentru tine, pe care şi eu le-am primit :
- descrii mai întâi prin câteva cuvinte peisajul sugerând ori lumină, ori întuneric, umor, la alegerea ta ( 1 cuv / vers ) : spre ex. Noapte. Lună. Mare.
- după, faci legătura dintre cer către pământ ( Cuţitele frânte ale soarelui se răsfrâng etcetc )
- după povesteşti tu ce ai de povestit că trebuie să fie ceva ce atunge sufletele cititorilor : o întâmplare, un mesaj ş.a.m.d.
-închei cu un cuvânt care să ia în braţe toată poezia (,, doar mare,,;,, copil,, etc.)
P.S. : versurile de mijloc să fie mai lungi dar apropiate ca măsură.
Poezia de azi, de asemenea, este scrisă fără majuscule şi cu multe... ca să redea acea stare adolescentină.
Uite nişte titluri după care te poţi inspira :
- DOAR EU
-COPIL
- BOABĂ DE CAFEA
- BULGĂRE
sunt multe care pot captiva după titlu; succes în cariera ta!

3 răspunsuri:
| BloodPrison a răspuns:

Pot avea orice numar de silabe, nu trebuie sa fie un nr. exact la fiecare vers

| AnotherGirl a răspuns:

Le poti face cum vrei; dar sa nu fie diferenta prea mare intre numarul de silabe, pentru ca nu suna bine. De exemplu, daca la primul vers ai masura de 10 silabe, la al 2-lea vers nu poti sa faci o masura de 20, iese un pic pe dos happy. Sa fie diferenta cat mai mica happy

| PyTyCoOT a răspuns:

Stiu ca eu cand am recitat am avut versuri cu rima alba si trebuie sa fie acelasi nr de silabe!