| mihaele a întrebat:

Vreau sa stiu ce inseamna consilier vanzari sau, ma rog, consultant vanzari. Am vazut un anunt la un magazin de haine si as vrea sa stiu ce inseamna sau ce trebuie sa fac.

Răspuns Câştigător
| RockPassion94 a răspuns:

Hei;) Cam asta face consilierul de vanzari: "O pozitie importanta in activitatea comerciala este reprezentata de consilierul de vanzari.

Acesta furnizeaza informatii exacte legate de oferta firmei, in vederea incheierii de contracte, consiliaza clientii; se ocupa de intocmirea comenzilor, dar si de inventarierea marfurilor.
Consilierul de vanzari trebuie sa fie o persoana dinamica, comunicativa, deoarece, in pozitia pe care o ocupa, trebuie sa fie in permanenta legatura cu clientii. Sunt necesare bune abilitati de planificare si organizare. Trebuie sa aiba cunostinte de gestiune si de evidenta a stocurilor, cunoasterea a cel putin o limba straina si minim studii medii si sa aiba cunostinte de utilizarea a calculatorului, in special MS Excel si Acces. Se cer disponibilitate pentru deplasari si spirit de echipa, dinamism cunostinte de marketing si notiuni elementare de contabilitate primara." uite si link-ul http://www.9am.ro/......nzari.html