| x2gk9r a întrebat:

Salut… vreau un sfat
De ceva timp mi-am dat seama ca sunt bi si obs ca sunt atras si de fete si de baietii si nu stiu cum sa fac fata la aceasta problema mama nu va fi de acord ca sa fiu cu un baiat ci doar cu o fata si asta ma bate rau la cap si incep sa cedez pe zi ce trece, de fiecare data ma gandesc la mama ca sa nu intervina certuri ci obligat sa stau cu o fata…
Credeti ma ca chiar nu stiu ce vreau de la viata sincer va zic ((

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Esti indecis, probabil datorita varstei mici pe care o ai actual.
odata cu maturitatea te vei putea decide si emotional si hormonal catre cine vei fi mai apropiat
daca ramai BI nu va fi o problema sau nu muti tabara de tot, atunci va fi usor frustrant pentru tine pentru ca in societatea actual romaneasca inca exista prejudecati vis-a-vis de persoanele gay sau LGBT (bine ultimii care fac parade nici mie nu-mi plac, dar daca si-ar vedea de treaba lor, eu nu-i detest!)

| ania a răspuns:

De la căderea lui Adam incoace, toti avem inclinație in diverse grade spre toate incălcările posibile ale constiinței, inclusiv lăcomia pentru trupurile altora, indiferent de sex. Greseli banele si frecvente de educatie ii fac pe unii să fie mai inclinai spre astfel de atasamente, de exemplu faptul că mama si-a dorit un copil de alt sex decât cel dat de organele lui genitale sau faptul că un copil nu a avut orelație profundă și hranitoare sufleteste cu părintele de acelasi sex si atunci copilul ramane cu un gol pe care la adolescetă simte nevoia să il umple tot cu cineva de acelasi sex( nu ai pomenit nimic de tatăl tău) si relația poate ajunge și să se sexualizeze. Oricine poate să fie bi, mai ales dacă se uită la filme de genul care ne activeaă natura păcătoasa.Sa vad eu unul care se uită 2 luni la filme de genul și nu simte absolut nimic.Dar nu avem pacea constiinței decat dacă alegem să asultăm de planul creatorului și să ne implicăm sexual doar in casatoria hetero.
Si eu in adolescență simteam că ar fi trebuit să fiu bătat dar am fost la consiliere crestina si am inteles ca era din cauz că mama mea si-ar fi dorit foarte mult să fi fost băiat.S-au rugat pentru mine si m-am vindecat definitiv, mă gandesc cu groaza că dacă ma incuraja cineva in acea directie (părinii erau consternați) asi fi putut rata familia fericită pe care o am, bucuria sufletească și fizică fără mustrări de condtiință a iubirii sotului meu.
Dacă vreodată vet vrea să intelegi de ce simti asa, ai putea să te inscrii laconsilere crestină la Elpis Romania.

| dullcat a răspuns:

Buna.In adolescenta totul este confuz si iti provoaca emotii mai puternice decat este cazul.Sa stii ca majoritatea persoanelor cu orientare sexuala diferita, fata de accepta societatea, asteapta ani buni pana sa le comunice apropiatilor, episodul de coming out, cum se spune, tocmai pentru ca ai nevoie de timp sa stabilesti daca intr-adevar asa e, asta esti tu, sau doar experimentezi si iti trece.Pana mai cresti si ajungi pe propriile picioare iti vei da seama ce si cum, in prezent e cam prea devreme de spus si iti faci griji degeaba.De exemplu, una din prietenele mele a asteptat cam vreo 3 ani pana sa le zica parintilor si, ce sa vezi, totul s-a terminat cu bine.