| SERIALS a întrebat:

Ma simt dezorientat, de ce sunt baiat si imi plac baietii?
Am fost o perioada de un an si cateva luni la psiholog, ca sa inteleg, daca asta e o problema sau nu, imi spunea sa ma accept asa cum sunt, sa ma intalnesc cu fete si cu baieti si sa observ ce imi place.
Imi pare rau ca sufar din cauza asta, ba ma accept, trece ceva timp si incep sa sufar, sa ma simt prost ca asa sunt.
Problema mea este ca nu ma intalnesc cu persoane ca mine, si imi apar sentimente catre cunostinte, recent imi placea de un baiat, dar dupa vreo luna m-am intrebat de ce sufar, si am inteles ca nu are nimic special acel baiat, si acum nu-mi place de el.
Cateva zile in urma am citit diverse chestii pe net si am ramas dezamagit de unele specimene gay, cum se intalnesc in wc-uri publice si se * cu necunoscuti, cum poti sa faci asa ceva? Asa specimene nu gandesc cu capul, dar cu altceva, eu i-as aresta imediat si le-as trage o mama de bataie, cum vor drepturi daca au un comportament inadecvat, imi pare rau pentru ei, chiar nu observa ca asta e scarbos. Si mai apoi inhata boli pe cale sexuala.
Sa nu credeti ca sunt impotriva lgbt, doar ca unele specii chiar nu le agreez, chiar daca oi fi eu gay sau bisexual. Ma simt prost din cauza asta. Eu sunt de acord ca si persoanele de acelasi sex sa fie impreuna, doar daca intr-adevar se iubesc si se respecta, dar nu se ocupa cu nebunii si perversiuni.
2 zile am zis sa nu ma gandesc ca imi plac baietii, sa nu ma uit la ei, doar ca am atras atentie la cativa, ador baietii sportivi.
Dar la cat ma gandesc la chestii de astea, ca nu ma accept, atat de mult sufar, incat cred ca o sa innebunesc, vreau si eu sa gasesc acea persoana de care sa ma indragostesc si sa ma indrageasca asa cum sunt, sa sarut, sa cuprind, sa adormim impreuna.
Nu stiu ce sa fac in continuare, ce sfaturi imi propuneti?

Va zic ca nu ma inteleg, de ce tocmai eu sa fiu gay sau bi? De ce nu puteam si eu ca ceilalti baieti sa ma indragostesc de fete? De ce? Ce-i cu viata asta?

Cand cineva ma intreaba de iubita, eu automat ma blochez si as vrea sa plec undeva unde sa pot fi fericit, sa ma accept, sa nu am teama ca apropiatii nu ma vor intelege si ma vor lua drept "nebun".

Răspuns Câştigător
| SufletDivin a răspuns:

Draga Suflet,
A fi Gay nu este o rusine.Suntem cam 7 miliarde de oameni pe planeta, si nu exista nici un om asemanator tie 100%, asta inseamna ca esti unic.Fii bucuros pentru asta, nu trist.Trebuie la final sa accepti ca asa te-ai nascut. Daca vei accepta viata iti va fi mai usoara, dar daca vei continua sa negi mereu ca nu esti ceea ce esti, atunci viata iti va fi mai grea.Iti este frica sa recunosti ca esti Gay din cauza societatii in care traim, sau ca te sperie gandul ca va trebui sa iti imparti sentimentele cu persoane de acelasi sex probabil.Crezi ca nu este normal, pentru ca normalul a fost impus de societate.Trebuie sa lasi societatea in spate pentru a evolua, daca vei ramane mereu in ea, vei sta asa, asteptand ca sa se schimbe ceva.Insa schimbarea tu trebuie sa o faci.Esti Gay si esti OK!

| SERIALS explică (pentru SufletDivin):

Dar religia condamna acest lucru.

| RAY a răspuns (pentru SERIALS):

Inchizictia,evul mediu cand le va condamna? ca au omorat mii de persoane nevinovate in numele religiei pentru banii

| SufletDivin a răspuns (pentru SERIALS):

Draga Suflet,
Ai dreptate cand spui ca religia condamna acest lucru.Majoritatea religiilor o fac.In Vechiul Testament sunt pline povestile si istorisirile despre asa numitii sodomiti.Dar daca am fi ramas si acum la credintele religiilor nu am fi avansat deloc in stiinta.Religia a spus ca Pamantul este in centru si Soarele se roteste in jurul sau.Stiinta a spus ca Pamantul se roteste in jurul Soarelui si a avut dreptate.Religia a spus ca Dumnezeu sta in nori.Am ajuns acolo si am descoperit mai multi nori. Apoi religia a spus ca Dumnezeu este in spatiul cosmic.Am ajuns si acolo si nu l-am gasit pe Dumnezeu. Apoi religia a spus ca Dumnezeu este peste tot si nu il putem vedea.Deci care este concluzia? Nu conteaza cat de mult avansam in stiinta, religia va incerca mereu sa puna bariere dezvoltarii umane.Sa te tina adormit, sa tina oamenii in stare de frica, si sa mearga la Biserica.Iar Biserica este o institutie, si fii sigur ca stie mult mai multe secrete de cat sunt scrise in Biblie si din cate ne spun noua.Esti minunat asa cum esti, nu trebuie sa te schimbi, nu ai de ce.Esti frumos.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Lasa ca nici cu ateii comunisti nu ti-e rusine care omorau poetii pentru orientarea politica si simpatia lor pentru ortodoxism, e vorba de argatii lui Stalin,, omul care a omorat mai multi oameni decat Hitler/

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Nu ateismul la impins pe stalin sa faca asa ceva,ateismul nu spune sa omori teisti sau sa faci rau sau sa fi comunist sau democrat,stalin a omorat tradatori de tara si de neam,daca stalin nu era azi tu imi scriai in germana si nu aveau curajul sa scrii ceva urat de hitler, Romania s-a dezvoltat in timpul comunismului mult mai mult decat o sa o faca in o mie de ani de democratie, nu e adevarat ca nu puteai merge la biserica, ca tot spui de comunism cand insati baza crestinismului este comunismul =egalitatea, dovedeste te rog ca stalin a omorat mai multi decat hitler, culmea toti au omorat la oamenii dar populatia sa triplat in realitate totul e propaganda evreiasca dar in fine

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Intelegi engleza?
Stalin grew in religious family and it was planned that he will become a priest. Therefore Stalin received religious education in Gori Church‘s School (1888-09-01 – 1894-06-?) and Tbilisi Priest‘s Seminary (1894-09-01 – 1899-07-29) which he didn’t accomplished, because he entered Revolution movement. Ideas about rich people as oppressors of the poor, how to defend poor people from them and that rich people will go to Hell or, at least, it will be hard for them to go to (communistic) heaven, Stalin collected from his religious education and the Bible.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Bwhahahahahahaha,,,omule tu vezi ce scrii aici? Comunismul a fost adevaratul cancer, crimele facute de Stalin nu au fost asa marketizate cum au fost cele facute de Hitler, noi ne-am dezvoltat in comunism? Incredibil asa ceva/
Comunistii erau impotriva cuvantului Dumnezeu si a crestinismului, toata lumea stie ca poetii crestini au fost chinuiti in inchisorile bolsevice de argatii lui Stalin. Mai bine se vorbea germana in toata lumnea, decat slava in jumatate de Europa.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

A primit o... de educatie,, asta a fost un mare ateu, ca si multi comunisti de altfel/

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Voi romanii inteleg ca va iubiti tradatori de tara dar sa stii ca nu toti sunt la fel, stalin tia omorat tradatori de tara nu avea de ales, a pierdut 20 de milioane de oamenii plus cateva milioane de civili,comunisti nu erau impotriva crestinismului te inseli,orice om putea merge la biserica, intrebati bunici, parinti daca nu e asa, nimeni nu a murit ca a mers la biserica, isi repet iar ca iisus era comunist, poeti trimisi de americani care sa il doboare pe stalin da

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Stalin nu a fost ateu te inseli si pe wikipedia scrie ca nu se cunoaste religia lui plus ca chiar el afirma ca crestinismul la inspirat spre comunism, omul era sa devina preot, cum naiba era ateu si preot? educatia? normal ca avea educatie mai proasta daca traia intr-o tara plina de tradatori, citeste tu istoria rusiei inainte de comunism sa vezi cati tarani au murit de foame, comunismul a fost un progres pentru rusia si pentru Romania desigur

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Situatia e complexa, pentru ca nu epoca lui Stalin a fost apogeul terorii antireligioase in URSS.
Stalin a reabilitat biserica pentru a avea sustinerea ei in timpul celui de-al doilea razboi mondial. Pe vremea lui a fost ales patriarhul si s-au redeschis 22.000 biseirici, seminare teologice etc.
Campania antireligioasa a fost reluata dupa moartea lui Stalin de catre Hrusciov, care a distrus bisericile redeschise de Stalin.

Distrugerea bisericilor si asasinarea a zeci de episcopi, a o suta de mii de preoti si a milioane de credinciosi a fost opera altora, pe care Stalin i-a inlaturat de la putere. De exemplu catedrala Iisus Mantuitorul a fost distrusa de Lazar Kahan, numit si Kaganovici. Liga ateilor militanti era condusa de Minei Izraelevici Gubelman, zis si Emilian Iaroslavski, directorul publicatiei „Bezbojnik", adica Ateistul. Liga ateilor se ocupa cu distrugerea bisericilor si persecutarea preotilor.
Icoanele si odoarele bisericesti erau jefuite de un fost student in studii talmudice, Iakov Iurovski, asasinul tarului Nicolae si al familiei sale. Ca rasplata pentru asasinat, Iakov a fost numit seful Departamentului „Aur" din cadrul trezoreriei URSS.
Nu degeaba sunt unii „anticomunisti" care, ca din intamplare, denunta in principal „stalinismul" si minimalizand sau ignorand alte epoci comuniste.

Referitor la imaginile foto din articol, cea cu televizorul si cea cu Gagarin evident ca sunt din era Hrusciov. Este un anacronism sa le plasati in era Stalin. Celelalte e posibil sa dateze din camnpania antireligioasa din URSS, 1921/1928 si sa provina din revista „Bezbojnik" a tovarasului Izraelevici.
Campania anticrestina, printr-o coincidenta, s-a stins odata cu expulzarea din URSS a instigatorului acesteia, Leiba Bronstein Trotsky.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Teoria conspiratiei,, Stalin trebuia dat jos prin conflict militar, Hitler a facut gafa vietii lui sa atace Rusia iarna, mai avea putin si invingea Rusia, isi ducea planul pana la bun sfarsit si acum nu mai vorbeam de pericolul iminent al rusnacilor.
Poetii fiind tradatori de tara? E clar ca nu ai treaba cu cultura romaneasca,, se vede ca nu esti roman, noi aparam cultura si literatura noastra, traditia romaneasca/

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Http://www.jta.org/......cape-nazis

ia uite un evreu a daramat bisericile nu hitler

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Progres pentru Romania? ))))))))

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Ce legatura au poeti cu crestinismul? isi reamintesc ca voi romanii ati tradatat toate aliantele din ultimi 400 de ani, asta nu e minciuna e adevar, inclusiv petre tutea spunea ca a scapat la puscarie pentru un popor de crestini, aparati cultura se vede de asta se inchid teeatrele iar actori mor de foame

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Populatia apara cultura,, statul este adevaratul vampir sugator de bani, care distruge tot ceea ce este bun.
Poetii crestini care erau impotriva regimului, despre ei era vorba

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Pai ia vezi cum era Romania inainte de comunism si dupa comunism? cum traiau romanii inainte de comunism? la tara find tarani si se ocupau cu pamantul, majoritatea erau anafalbeti iar stapani lor le datea si lor o farama de mancare, zi-mi ca nu-i asa? zi-mi si mie blocurile facute inainte de comunism? sau fabrici? 150 de mii de fabrici sau deschis in Romania in 25 de ani de comunism, in demoratie cate sau deschis?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Vezi acolo ca stalin a deschis mii de bserici si ca nu daramat nici una, cel care a daramat e evreu ala de mai sus, stalin apare in calendarul ortodox rus si tu imi spui ca era ateu cool

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Si ti se pare benefic comunismul prin 'legea' lor cu colectivizarea bunurilor, iar daca nu acceptai plateai cote drastice,, ca apoi sa infunzi puscaria?
Ceausescu oprea curentul, au murit multi bebelusi direct din incubatoare pentru asta, mureau oamenii de foame in comunism,, era totul un chin, o boala fara leac

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Fi serios in ziua de azi mor bebelusi de foamete si saracie, numai vorbesc de cate cazuri de nepasare exista, daca eu am o casa nu sunt de acord ca x regimul lui zana maseluta sa mi-a ia, vezi tu acest regim este non uman recunosc asta, nu sunt comunist man, democratia se potriveste selectiei vieti, las ca nu au murit toti oamenii in comunism toti aveau un loc de munca, in ultimi anii da a fost aiurea recunosc, a facut o prostie si el, incapatanat

| SERIALS explică (pentru SufletDivin):

Mersi mult! Ma voi stradui sa ma accept asa cum sunt.

32 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Homosexualitatea e genetica, adica asa te nasti nu devi si nu e o boala asta isi spun din punct de vedere stiintific, si caini uni sunt homosexuali ba chiar multe animale au fost vazute la zoo ca sunt, daca asa esti acceptate man asa cum esti

| corbulalbrosu a răspuns:

Orientarea sexuala a fiecarui individ este inscrisa in codul genetic al cromozomilor din ADN-ul sau si din acest motiv nu poate fi schimbat decat doar partial estompat sau "ascuns" prin determinare/vointa.

| Eduard196 a răspuns:

In primul rand. Elibereaza-te de masturbare definitiv. Apoi incet incet o sa se rezolve. daca nu sa stii ca sunt organizatii care incearca sa ii ajute pe cei cu astfel de problemewinking bafta

| SERIALS explică (pentru Eduard196):

Ce organizatii?

| SERIALS explică (pentru Eduard196):

Gandesti ce zici? Cum sa te eliberezi de masturbare daca e ceva fiziologic, de eliberare... Daca nu faci, devii mai depresiv.

| doctorandus a răspuns (pentru Eduard196):

Esti obsedat sexual (obsedat de puritate sexuala). Absexual se cheama. Dorinta de a renunta permanent la masturbare este la fel de normala din punct de vedere psihiatric cu cea de a renunta permanent la mancare.

| Eduard196 a răspuns:

Pe internet exista o organizatir si poti cauta asa: speranta si vindecare pentru homosexuali. Sunt o gramada de informatii de ajutor acolo si in plus cred ca poti sa le lasi si mesaj privat.

| Francescax5 a răspuns:

Buna,

In primul rand, accepta-te asa cum esti, te vei simti mult mai bine. In cele mai multe cazuri, oamenii nu devin Gay/bi. Oamenii se nasc cu asta, nu e o boala, e doar gena ta feminina dezvoltata mai mult decat cea masculina. Ti-ai descoperito, bucura-te de viata, nu te lasa afectat de ce spun altii/altele.

Iti vei putea gasi pe cineva, dar primul pas e sa te accepti si sa gasesti " cercul " de care ai nevoie

Cu drag,

Francesca

| Badea_Lucian_1990 a răspuns:

Eu am aceias problema dar faza este ca eu sunt un anti social si gen chiar azi am venit dintr o excursie si nu vorbeam cu nimeni si un baiat care are prietena a venit la mine si tot il evitam, dar de obicei cand eram doar noi doi se urca pe mine uneori si ma lua in brate si normal ca l evităm ca de... mentalitate impusa de societate dar faza e ca l plac si sufar dupa el dar mi e sa nu se fi jucat, sa fie friea lui asa, fara bariere sociale, ca asa facea si cu unele fete dar la mine insista mai mult