| x2gk9r a întrebat:

Salut…Vreau un sfat.
Simt ca habar nu am.
Am niste prietene si cateodata sunt cam rautacioase, o data la liceu tot am stat si am lucrat si una dintre ele o tipat si am zis ‘SHH MAI INCET’ si o zis ‘CE BA? TU BULANGIULE SA TACI’ si m-am uitat asa pe ea si s-au mai uitat inca doua colege pe mine si nu am zis nimic.
Dupa una o zis catre mine ca cica ‘LASATI-O PE FEMEIA MARE SA FACA’ si nu le-am bagat in seama.
Cand am iesit in pauza o vzt ca nu vb cu ele si le-am spus ‘DECAT SA VB CU PERSOANE FALSE MAI BINE SINGUR’ si ele o zis ca isi cer scuze daca m-o suparat cu ceva si nu le-am bagat in seama.
Cu ce tot gresesc sa primesc atata de la viata?
De ce nu pot fi si eu o data ascultat in viata asta?
Am zis ca vreau sa renunt sa mai fiu prietene cu ele…
Credeti ca m-am facut de ras in situatia asta?

3 răspunsuri:
| Madaxo97 a răspuns:

Cu așa limbaj imi e greu sa cred ca sunt fete, nu le mai baga in seamă si stai departe de ele, caută sa te împrietenești cu oameni cu bun simt si educați, nu accepta lipsa de respect.

| vatadezahar24 a răspuns:

Bună! Trebuie să renunți la ele, cu așa vocabular nici nu ai putea spune ca sunt fete. Eu în locul tău aș căuta un alt grup de prieteni unde să nu-mi fie adresate astfel de cuvinte și să fiu respectat. Nu te-ai făcut de ras, ci ți-ai dat importanță și te-ai pus pe primul loc, ceea ce ar trebui să faci tu timpul. Felicitări petru curaj!

| Rebecca19T a răspuns:

Respectul între prieteni este crucial pentru menținerea unei relații sănătoase și durabile. El întărește încrederea, facilitează comunicarea deschisă, sprijină diversitatea și promovează sprijinul reciproc. Prietenii care se respectă gestionează mai bine conflictele și își îmbunătățesc stima de sine. Fără respect, prieteniile pot deveni toxice și nesatisfăcătoare, făcând respectul fundamentul unei relații autentice și armonioase.
Dacă acele prietene îți vorbesc așa fără să le pese că te-ar fi putut jigni, alea NU sunt prietene adevărate. Te-ai simțit jignit și înțeleg asta. Probabil și-au cerut scuze din complezență și atât. Încearcă să cauți alți prieteni care te respectă. Relația voastră de prietenia era una toxică, erai ignorat complet, ca și cum existența ta nu conta absolut deloc. Fetele au primit educație zero, doar atât.