| Hieer a întrebat:

Salutare.
Am 1, 55 -1, 57 si 46-47-48 kg ( nu stiu sigur ). De la un timp nu-mi mai place absolut deloc corpul meu, ba chiar am ajuns sa-l urasc. Am niste forme, vai de ele. Am burtica, am picioarele groase ..si nu ma simt deloc bine cu asta. Port doar blugi sau pantaloni negrii, pulovere/tricouri largi, deloc mulate. Mi-as dori sa port fuste, rochite s.a.m.d, ca orice fata, dar...oh go on. Cred ca de vreo 5-6-7 luni am "groaza" asta asupra corpului meu. Am incercat sa tin diete, sa fac sport, sa ma tonifiez s.a.m.d, dar nimic nu a reusit ( sau cred ca nu m-am tinut eu cum trebuie de toate chestiile astea). Mananc putin in fiecare zi, cel putin asa cred eu. Ba chiar in unele zile nu mananc pana pe la vreo 2-3 si nu ca asa imi doresc eu, dar pur si simplu asa se nimereste sa apuc sa mananc tocmai la orele astea. Vine acum vara si mi-as dori sa scap de burtica asta si picioarele groase, fiindca nu vreau sa stau ca vara trecuta...doar cu blugi si tricouri largi pe mine. M-ati putea ajuta cu niste sfaturi in legatura cu asta? Multumesc frumos!

P.S : Am observat ca nici nu sunt ambitioasa in legatura cu asta, chiar daca imi doresc cu ardoare sa slabesc, pe voi ce v-a ambitionat atunci cand ati slabit?

1 răspuns:
| ioanaKevlar a răspuns:

Buna. Chiar daca ai facut sport, probabil nu ai facut exercitiile necesare. De exemplu tu iti doresti sa slabesti (sa dai jos de la burtica, un pic si de pe pulpe). Iar daca ai facut exercitii de tonifiere, oricat de multe ar fi fost, e normal sa nu vezi niciun rezultat. Pentru a slabi ai nevoie de exercitii cardio, adica acele exercitii care iti accelereaza pulsul si te ajuta sa transpiri. La exercitii cardio se incadreaza alergatul, mersul cu bicicleta, innotul si sarit coarda. Cea mai la indemana poate sa fie coarda, ca poti sa sari si in casa. Dar n-o sa te tii de program, ca asa am patit si eu. Nu e o activitate care sa te motiveze. Iti recomand alergatul, chiar daca nu ai mai alergat pana acum. O sa-ti las mai jos un link unde, in functie de varsta, o sa ti se calculeze un program de alergat. Programul are aproximativ 2-3 zile de alergat pe saptamana. In fiecare din zilele respective vor fi doar cateva minute, intre 5 si 20 parca. Deci alergatul e o chestie care dureaza putin, dar care in timp te ajuta foarte mult. Si, da, preferabil ar fi sa mananci sanatos si sa nu faci excese. Sa te infometezi nu este o solutie. Mult succes! Sper sa obtii corpul pe care ti-l doresti. Sa nu uiti ca sportul este cea mai sanatoasa solutie!winking

Iata link-ul unde iti poti calcula foarte usor programul de alergat: https://my.asics.com/app_en/plan/new