| Unuseranonim a întrebat:

Salutare dragilor! Voi cum reusiti sa gasiti motivatia sa invatati? Mi se apropie sesiunea si sunt in anul 1 la politehnica si nu prea reusesc sa tin pasul sad. In semestrul 1 a fost acceptabil, am facut fata examenelor (chiar daca a fost greu la inceput). Acum de cand fac facultatea online, este foarte nasol, nu inteleg nimic. Cum pot face fata sesiunii, eu vreau sa ma adun... Un sfat ceva? Poate ati trecut prin situatia mea si mi-ar fi de ajutor un sfat happy

Răspuns Apreciat de Editori
| Katie1356 a răspuns:

In primul rand, incearca sa nu te gandesti la ce mult e de invatat si ca nu poti, e prima greseala care te trage in jos. Trateaza cu calm fiecare curs si cauta o metoda de invatare potrivita pentru tine, de exemplu scheme, subliniat cu diferite culori, rezumate, etc. Cere si ajutorul colegilor care poate au inteles mai bine, sa te ajute cu informatii. Motiveaza-te stabilindu-ti un interval de ore in care sa inveti si de exemplu dupa sa stii ca ai 1-2 ore de pauza, pentru tine, in care sa te deconectezi de tot ce tine de sesiune.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te pui în fața cursului, temei și începi să înveți. Așa te aduni.

| Mefistocle a răspuns:

Eu sa fiu sincer, motivatia mi-o faceam singur cand chiar aveam nevoie de acel lucru. Acel lucru pe care nu prea puteam eu sa-l obtin ma motiva din ce in ce mai mult pana sa reusesc sa-l am. Pe scurt, daca e sa-ti doresti ceva destul de mult, atunci apare si motivatia de care ai tu nevoie. Eu intr-un fel iti sugerez sa nici nu te stresezi prea mult, inteleg ca pana la urma e mai nasol cu toate lectiile online si nu prea-si bat anumiti profesori capul, dar chiar daca e sa nu intelegi nimic din ceea ce-ti explica, sa nu te stresezi foarte mult. Chiar daca prinzi cate putin, macar stii bine ca ceea ce-ai prins iti este folositor pentru ce ai nevoie la sesiuni. Putin stres, putini nervi si niste sprijin moral incat sa ti se ridice moralul si totul o sa fie bine. ^^