| GabiIancu2001 a întrebat:

Salutare! Sunt la facultate anul 1 și în sesiunea asta de vară nu am intrat ca am muncit în perioada asta și practic nu am avut nici o treaba cu semestrul 2. De semestrul 1 am reusit sa trec cu vreo 2 restante și cam aia a fost. Acum vreau să iau din nou facultatea în serios, deci imi puteti spune cum sa procedez în situația asta? Am vreo sansa sa intru anul 2 cu toate examenele din sesiunea asta de vară picate practic? Sau trebuie să îmi îngheț anul și să încep de la început? Sincer mi-ar conveni sa incep iar și de data asta sa ma tin și să învăț. Voi ce ziceți?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Mai ai o sansa in sesiunea din toamna. Daca nu iei destule examene cat sa ai creditele necesare, nu vei putea trece in anul urmator. Cel mai bine este sa suni luni la secretariat si ei iti vor spune concret ce se poate face.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca tu nu ai fost in stare sa te ti de facultate in primul an, ce te face sa crezi ca vei reusii acum? Ca tot tu esti si te cunosti destul e bine, sti ca nu o sa reusesti, deci nu e de tine facultatea decat sa mergi cand ai tu chef, aia nu e scoală.

| GabiIancu2001 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am avut niste motive bine intemiate, nu mai vorbi prost fără să știi sau macar raspunde la subiect, nu debita, multumesc!

| Nouvel a răspuns:

Cu toate examenele picate in anul I? Nu. Si pentru tine e mai bine sa repeti anul. Asa vei invata.

| DascaluIoan a răspuns:

Îți trebuie cam 30 de credite să promovezi în anul 2 (bine, acest număr depinde și de facultate) dacă ai făcut numărul minim de credite necesar să promovezi anul doar din materiile pe care le-ai promovat pe semestrul I, atunci treci.
Dar mă îndoiesc că ai făcut 30 de credite din 6 materii, sau câte ai promovat pe semestrul 1.