| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, foarte multa lume spune ca masturbarea nu e buna si ca are nu stiu cate efecte negative (scade nivelul de testosteron, apar cosuri pe fața, etc.) Chiar ajuta cu ceva daca nu o mai fac deloc? Am mai incercat sa stau fara sa o fac dar mai mult de o saptamana nu cred ca am reusit.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nivelul de tostesteron nu scade daca te masturbezi, doar cantitatea de sperma.
In ce prvesc cosurile, acelea apar de la nespalarea fetei, avando igeina precara.
Cosurile apar cand exista impuritati pe fata, de la praf si altele din atmosfera, amestecate cu transpiratia se depun in porii tenului, ii infunda si asa apar punctele negre, care necuratate zilnic, infunda si inabunsesc porul imnflamandu-l si infectandu-l, facand loc aparitiei bubelor pe fata (cosurilor, acneei).

Spala-te dimineata si seara cu apa calda si sapun pe fata si corp.
Seara inspecial se cere o curatare serioasa a fetei, cu apa apa calda sis apun ca sa elimini transpiratia d epeste zi si tot prfaul si impuritatile care s-au depuns pe fata.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dimpotrivă e chiar benefica atât pentru fizic cât și pentru psihic. Bineînțeles fara sa faci excese

| IamDavidC a răspuns:

Consider că efectele negative menționate nici nu se compară cu scăderea stimei de sine care te poate afecta atunci când ești într-un colectiv, deci da chiar te ajută să nu mai faci lucrul ăsta. Poți încerca să găsești alte ocupații prin care să depui timp și energie precum un sport.