| cipry73 a întrebat:

La ce anume foloseste aplicatia Foursquare pentru smart-phone si de ce trebuie sa acumulam cat mai multe Badges-uri?

1 răspuns:
| amalia025 a răspuns:

Ce este Foursquare?

O aplicatie pentru smartphone-uri, prin care utilizatorul gaseste cele mai apropiate baruri, cluburi sau restaurante (printre alte obiective definite), impreuna cu pozele si recomandarile facute de clientii utilizatori de Foursquare.

Cum functioneaza?

O data pornita aplicatia, telefonul localizeaza prin GPS locatiile apropiate. Din lista utilizatorul selecteaza localul in care se afla si da "check in". Cel care are cele mai multe check in-uri in acel local devinde "mayor" (primar). Utilizatorul isi poate adauga prietenii la contul de Foursquare, in acest fel vazand in permanenta unde se afla acestia.
Care sunt avantajele?

In primul rand competitia intre clientii unui local, utilizatori ai Foursquare. Ei vor merge in acel loc, pentru a deveni "primari". De ce vor sa devina ‘primari’? Simplu! Pentru ca primarul unui local poate organiza evenimente si poate beneficia de reduceri. Insa totusi el va trebui sa revina in acel local pentru ca poate fi detronat de oricine care il va depasi la numarul de check in-uri. In acelasi timp admnistratorul localului poate defini un "special", adica o oferta speciala pentru cei care dau check in in acel local. Acesta este un mare plus fata de concurenta, in zonele cu densitate mare in ceea ce priveste barurile sau cafenele, pentru ca "special-ul" anuntat de un local le va aparea tuturor celor care dau check in in apropiere! Asa veti atrage clientii localurilor concurente din apropiere.

Foloseste lumea Foursquare in Romania?

Da! Suntem inca la inceput, insa numarul celor care folosesc Foursquare este in continua crestere. Companiile de telefonie mobila promoveaza foarte mult telefoanele compatibile, ceea ce nu poate decat sa ne bucure!

Noi folosim Foursquare?

Inca un ‘DA’ hotarat! Folosim aplicatia si suntem "primari" in multe din cele mai importante locatii din oras. Asa ne dam seama cine, ce si unde ‘misca’!