| davyj8368 a întrebat:

Salutare! O intrebare mai ciudata:
Ce inseamna cand un om spune ca are frica de oameni,adica cum iesi pe strada,vezi un om si esti ceva de genul:aoloeu! Un om, sa plec, nu cumva sa sara la mine sau cum, lamuriti-ma!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cel mai probabil are un sentiment continuu că acei oameni îi fac rău. tu n-ai o fobie stupidă gen păianjeni, șerpi etc? adică în mare parte din cazuri astea 2 vietăți n-o să-ți facă nimic și totuși ți-e frică de ele, e exact aceeași reacție declanșată și la fobia socială. cel mai probabil e cauzată de traume din copilărie, bullying și așa mai departe

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Are fobie socială.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Cred că anxietate socială (dacă îi este frică doar de interacțiunea cu oamenii și de părerile /opiniile lor)

https://www.google.com/......ps?/search

| IgnatVictor a răspuns:

Mie îmi sună a anxietate.

| AdrienWH a răspuns:

Salut! persoana respectiva are anxietate socaiala. Aceasta se manfiesta prin frica de a avea interactiuni sociale, cel mai adesea provocata in urma unui eveniment ce a marcat persoana respectiva, astfel declansand anxietatea.