| NYØ2002 a întrebat:

Salutare, pana la ce varsta ati fost cu colindatul si uratul? Eu am 17 ani(Sunt din Husi, Jud Valsui si sunt in clasa a 11).
Eu anul asta vreau sa ma duc cu uratul, cu colindatul gata ca sunt prea mare.La 15 si 16 ani am fost cu steaua si restul anilor cu colinda la Craciun. Aproape in fiecare an m-am dus singur ca sa fac mai multi bani ca de exemplu 2 baieti erau inaintea mea si le-au dat 10 lei la amandoi si mie 10 lei singur.Sau alta faza, eu am fost cu varul la nanu si mi-a dat 15 lei si lui varul 10, in alti ani eu ma asteptam ca nanu sa imi dea 40-50 lei in fine.M-as duce si anul asta singur dar mi-e rusine sa ma duc la unele persoane, mai ales daca ar fi profesori. Oare sa ma duc cu varul, cu un prieten sau singur?
Eu anul trecut am facut 650 la urat, 400 cu steaua si 100 la semanat, a fost ceva?
M-as duce cu capra dar se castiga foarte putin, mai mult de 200-300lei nu castig pentru ca banii se aduna intr-o sacosa si nu imi convine.De exemplu daca merg la nana mea cu capra ne da la toti 50 lei in loc sa ii am doar eu.

Uratura mea este:

In seara lui Vasile Sfantu'
Mi-a furat caciula vantul
Si mi-a dus-o la fereasta chiar aici la Dumneavoastra.
Si-am venit dupa Caciula sa va trag si-o uratura
Hai hai.

2 va ura, 2 va fura, 2 va cotrobaiesc prin șura
2 in beci dupa curechi
2 teag scroafa de urechi
Unul rage in pod ca tapul ca si-o spart de-o glinda capul
Unul rage intr-o odaie ca s-o fript de o tigaie.
Iar unul mai hotoman haț gaina de gatlan si o baga intr-un sac si ii trage un pumn in cap sa nu faca cotcodac
Colo-n vale la budai
Ia mai manati mai hai hai.

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poți să mergi, vără-miu încă merge și are 25 laughing cât timp sunt urări și colinde mai mature, n-are nimic. opinia mea e să vă strângeți mai mulți și să faceți un cor mai armonios. lumea apreciază mai mult niște voci mature care cântă niște colinde să zic mai necomune decât niște copilași care lălăie un dom domn să înălțăm

| NYØ2002 explică (pentru Adry05):

Fratele tau de unde este si cati bani a facut cu colinda anul trecut?

| NYØ2002 explică (pentru Adry05):

Fratele tau de unde este? si cati bani a facut cu colinda anul trecut? su

| Adry05 a răspuns (pentru NYØ2002):

Am zis frate laughing
m-am dus și eu cu el și încă 2 prieteni de ai lui într-un an. ne-am dus și cu o chitară și automat a fost ceva mai inedit. nu mai știu. parcă 50 sau 100 lei de persoană (fiind 4) și am fost o singură zi

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

Am zis văr***
doamne că m-am zăpăcit și eu

| NYØ2002 explică (pentru Adry05):

Ce faci cu 50 -100 lei? Daca te duci singur fac peste 300 lei

| Adry05 a răspuns (pentru NYØ2002):

Eu m-am dus și pentru experiență care a meritat din plin și am o grămadă de amintiri faine, nu numa pentru bani, aia a fost un bonus. ne-am dus și într-un sat de lângă oraș unde preotu satului i-a strâns pe toți la biserică să ne asculte. să strângi un sat întreg să vină să te asculte fiind un simplu amator cu 2-3h de experiență bate orice 300 lei ai tăi făcuți doar de dragu de a face bani. colindatu înseamnă și altceva, nu numa foame de bani ca la tine.

| NYØ2002 explică (pentru Adry05):

Banii sunt baza.Iti iei si tu un telefon, accesorii, haine etc

| Adry05 a răspuns (pentru NYØ2002):

Dacă pentru tine doar asta înseamnă fericirea, ești foarte trist

| sierra1 a răspuns:

"Oare sa ma duc cu varmio, cu un prieten sau singur?"

dacă ești singur, e trist da' iei tot banu'. În echipă e zglobiu dar banii se impart

| Andreeush a răspuns:

Eu zic că e urât să mergi de unul singur.

| NYØ2002 explică (pentru Andreeush):

Faci mai multi bani

| Cristina77223 a răspuns:

Poti sa te duci, deoarece sunt si adulți care merg. Singur, asa cum a zis si Sierra, e mai boring? De asta eu zic sa te duci ori cu varul tau ori cu un prieten, ca sa va distrati impreuna.