| ElizaSun a întrebat:

Salutare, sper sa aveti rabdare si sa ma ajutati: Mi-a venit ieri prima oara menstruatia. Ma documentasem cu mult inainte si stiam ce se va intampla. Banuiam de acum 2 saptamani ca va veni, deoarece atunci cand faceam,, treaba mica" era putin rosiatica. Asa a fost in ultimele 2 saptamana. (14 zile). Ieri, inainte sa vina mama si tata de la servici am facut,, treaba mare" si cand m-am sters, la fel, putin sange pe hartia igienica. Cateva ore mai incolo, au venit si parintii si am plecat la bunica la spital. Am luat o fusta si pe sub ea niste chiloti care ii mai luasem la cumparaturi acum 2 zile, dar care nu erau murdari (stiti, de cand e vara, pe sub pantaloni nu mai am lenjerie, o iau numai la fusta, care fusta o folosesc la plimbari, cumparaturi). Ma gandeam daca atunci cand voi veni se va vedea ceva pe lenjerie. Dupa o ora ne-am intors si m-am dus la baie si... da! Aveam o pata de sange care s-a mai marit cat am stat la masa. Mai incolo, cand eram in camera la bunica, cu mama i-am spus si ea imi zice ca poate mi-a venit ciclul. Ma rog, apoi am avut un dialog si ea mi-a adus un chilot si 2 tampoane Discreet (mi-a pus doua ca nu stia cat de mult o sa-mi curga peste noapte, eu pregatindu-ma sa ma culc). Azi m-am sculat mai devreme ca sa o prind pe mama, ca ai mei pleaca pe la 6 dim. la servici. S-a uitat, mi le-a scos pe cele 2 tampoane care aveau sange si mi-a pus altul de la Always, cu aripioare, care facea cat celelalte 2. Acum... Am 2 intrebari. 1.Stiu ca difera de la o persoana la alta chestia asta cu durerile, senzatiile de rau si toate simptomele. Eu n-am avut nicio durere si nici nu am acum. Credeti ca va fi la fel si in viitor? Scoala incepe peste o luna si ceva, dar ma gandesc: Daca nici atunci nu o simt nimic si, atunci nu voi sti cand sa imi pun tampon (desigur, o sa-mi iau cateva la scoala!) si ma voi trezi ca alte fete, ca au pe pantalon sange si vad toti prostii care incep sa rada? 2.Cum au reactionat parintii vostri cand au aflat de prima voastra menstra? Si le-ati spus voi sau (v-ati panicat vazand sange si le-ati aratat) ei v-au explicat?

Răspuns Câştigător
| dany3la a răspuns:

Mie mi-a venit menstruatia acum 3 ani si de atunci, in fiecare luna imi vine.Menstruatia vine odata la 28 de zile, insa poate sa mai intarzie cateva zile in plus.Ca sa fii sigura cand iti vine, fa-ti un carnetel in care scrii data la care ti-a venit si ziua cand ti-a trecut.De la data de cand ti-a trecut, calculeaza 28 de zile si vei stii cand iti va veni luna urmatoare.
Pe timp ce cresti o sa simti unele simptome, de exemplu o sa te doare burta, spatele, sanii si n-o sa ai chef de nimic.
Ps.Sa ai grija sa schimbi tamponul odata la 3-4 ore sa nu risti sa faci vreo infectie.
Sper ca ti-am fost de ajutor:*

6 răspunsuri:
| ElizaSun explică (pentru dany3la):

Multumesc. Da am citit ca poti face infectie. am un tampon Always cu aripioare de pe la 6 dimineata si astept sa vina mama ca sa-l dau jos. Stiu ca o pot pati dar decat sa mai curga prin pantalon si sa iau singura un alt tampon, poate sa-l pun gresit, risc si asta. Dar oricum mersi e tare faza cu carnetul. Eu imi cumparasem pentru. scoala un carnet dar nu mai am nevoie de el ca mi-a dat prietena mea cea mai buna unul mult mai frumos. Mersi din nou.

| dany3la a răspuns (pentru ElizaSun):

Cu placere:*

| KarinuTzaa a răspuns:

E atat de greu sa-ti pui un tampon?:O Mama mea mi-a aratat cum se pune dinainte sa-mi vina pentru prima data si a fost foarte simplu. Pana cand incepe scoala vei intelege cum se pune, dar daca ti-l va pune mama ta mereu nu vei stii sa-l pui la scoala si vei face ca alea. Si mama ta iti cumpara cate un tampon?laughing Sau nu avea atunci...In fine...

| flybuterfly a răspuns:

Nu iti pune tampoane puneti absorbante always dicret bella ce vrei tu dar absorbante externe nu tampoanele interne cu tampoane risti desvirginarea ruperea himenului si astae un mit dar si sa ramai insarcinata cine stie nu si iti spun cum se pun absorbantele si tampoanele absoebante le desfaci din folie le pui pe slip si apoi pui aripioarele pe marginele slipuuuului bine acum tampoanele sunt mai complicate le bagi in vagin stai pe vine departezi cele 2 straturi de piele si il bagi Funda?

| Labdjajqw9ow a răspuns:

1. Mie mi-a venit prin luna noiembrie si de atunci pana acum nimic dar e normal. dureri nu am avut si absorbantul il tin intr-un pachet de servetele umede gol.
2. Cand mi-a venit m-am speriat si i-am spus mamei ( tata inca nu stie chiar daca cred ca banuie ceva ) si de explicat nu mi-a explicat nimic pentru ca stiam tot

| BIRDshow a răspuns (pentru ElizaSun):

E tare şi cea cu carnețelul, dar eu m-am gândit la una cu telefonul. S-ar putea să n-ai în totdeauna carnețelul la tine, dar telefonul, mă gândesc că-l ai la îndemâna mai tot timpul. Există multe aplicații pe care le poți instala în legătură cu ciclu. Au un calendar pe care poți nota de când şi până când ți-a venit şi câte zile vor mai urma până o să-ți mai vină, asta dacă nu îți întârzie puțin (poți nota şi asta