| Razvan2201 a întrebat:

Salutare TPU.Am 13 ani si de cateva luni tot transpir foarte mult la subrat adica eu stau in pat nu fac nimic si ma trezesc ud fleasca la subrat.Din cauza acestei probleme numai pot purta tricouri deschise la culoare.Ce pot face imi puteti spune? Multumesc

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este normal, ca-i vara si probabil la tine in camera sunt peste 30 de grade, iar in acest caz nici nu trebuie sa faci prea multa miscare, ca oricum transpiri.
Ce poti face?
Te speli mai des, stai fara tricou... dai drumul la ventilaor sau aerul conditionat.

| 12345600 a răspuns:

Salut, daca tu transpiri foarte mult ne făcând nimic înseamnă că ai hiperhidroza primară. Asta iți poate rămâne toată viața dacă nu o tratezi și ca să o tratezi este bine să mergi la un DERMAROLOG. Un dermatolog va știi ce tratament să îți dea și sigur te va ajuta.

| IdkMaName a răspuns:

Bună! S-ar putea sa ai Hiperhidroza. Hiperhidroza este o afectiune comuna. Transpiratia excesiva la subrat apare mai ales in adolescenta, in vreme ce transpiratiile excesive la nivelul palmelor si al picioarelor apare inca de la 13 ani. Daca nu e depistata si tratata la timp, hiperhidroza poate sa apara si sa dispara toata viata.