| Yrynella a întrebat:

cine ma ajuta si pe mine cu un sfat. Anul acesta sunt absolventa, am terminat. liceul si nu stiu ce meserie sa-mi aleg. Poate ma ajuta cineva cu o idee, ce mi-as putea alege. Ofer funda!

6 răspunsuri:
| Ezyo a răspuns:

Daca iei bacu' inscrie-te la o facultate sau la un postliceal care dureaza 3 ani.In timpul asta poti sa te angajezi pe undeva sa lucrezi, la un ABC ca vanzatoare, sau chelnerita, sau ce ti-ar place.Depinde si de profilul ce ai terminat la liceu. Multa bafta!winking

| schindlerww a răspuns:

Gandeste-te la ce meserie ai visat mereu cand erai mica. Este cel mai bun mijloc prin care sa-ti dai seama ce este pentru tine (se exclud: mama, sotie etc.)

| DimLight a răspuns:

Dama de lux se castiga bine, masaj. chestii de-astea

| luliluli a răspuns:

Ce profil are liceul? ce specializare ai?
Ce iti place sa faci? Ce stii sa faci?
Daca iti raspunzi la aceste intrebari, vei sti singura ce sa-ti alegi. Succes!

| lipsadeocupatie a răspuns:

Buna Yrynella! Pai ce iti place sa faci?

| Mihhh a răspuns:

Salutare. Cum sa zic, este foarte important sa iti placa, si desigur depinde si de caracter. Daca te simti sigura pe tine, vrei dreptate si crezi ca esti in stare sa aperi pe cineva, te-ai putea face avocat sau procuror. Daca iti place sa asculti oameni, sa te intelegi pe tine si pe cei din jur, poti deveni un bun psiholog, psihiatru, sau orice altceva. Daca iti place si te pricepi la romana, mate, desen, chimie, sau la orice alt obiect,
de ce nu incerci sa te faci profesor? Bineinteles, trebuie sa ai rabdare. Sunt multe meserii, trebuie doar sa iti placa. Sper ca te-am ajutat. Mult succes!winking