| Kreisegger a întrebat:

Cu vreo 2 ani in urma am cantat la saxofon, muzica populara, mi-a placut foarte mult si am si talent, invata sa cant si dupa ureche, cant si cu gura foarte bine, de la muzica romaneasca pana in alte limbii(engleza in general).Dar mi-am pierdut harul,eram in stadiul de a avea formatie, toata lumea se bucura cand ma vedea, eram in centrul tuturot.Dar intr-o zi mi-am pierdut "HARUL", mi-am pierdut interesul, si nu sunt multumit, ce sa fac sa imi revin la normal.Eu vreau sa ma axez din nou pe muzica, dar nu am nici un impuls, as avea o viata foarte buna.Nu stiu ce sa aleg dintre Muzica si Scoala...
P:S:Am 16 ani, si vreau sa imi castig inapoi darul de la Dumnezeu, Simt ca daca as incepe din nou sa cant la muzica as fi invincibil...

Multumesc TPU!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si ce te opreste sa canti din nou?
Esti incapatanat?
Mergi al o scoala de muzica, invata notele si cheile, invata sa canti nromal ca sa poti sa ajungi cineva.
Dupa ureche nu ajungi prea departe, de aceea este nevoie sa acorzi toata seriozitatea invatarii notelor, a cheilor si muzica va pridne contur din nou in urechile tale si va iesii pe gurita.

| vocea a răspuns:

Ncearca lucruri noi! Puneti anumite obiective (lucruri pe care vrei sa le faci)
Chiar daca nu ai astfel de obiective atunci creaza-ti unele!
Trebuie doar sa fii inventiv.
Incearca sa faci lucruri care iti plac...
sau lucruri noi care inca nu stii cum sunt.
Plimba-te cu prietenii, observa lumea, apuca-te de vreun serial/anime/film/ceva daca nu ai ce face. Apuca-te sa-ti lucrezi corpul singur acasa.
Gaseste lucruri care iti plac si ocupa-ti timpul cu ele. Eventual incearca jocuri noi pe PC.

| Julizz a răspuns:

Bună!
Eu cânt muzică populară aici în SUA (românilor le e dor de casă).
Cea mai importantă chestie ar fi să îți găsești un prieten în domeniul ăsta și un idol.
Încearcă să îți ajungi prietenul și să îl întreci, apoi încearcă o variantă noua a modului în care idolul tău cântă o melodie, etc.
Succes! Putem comunica dacă ai întrebări!

| SciGeek24 a răspuns:

Încearcă să îți amintești ce simțeai în timp ce cântai. Gândește-te, erai mulțumit de ce ești capabil? Din câte ai scris aici, îmi dau seama că tu chiar ții la această pasiune și te împlinește. Și eu mai am astfel de momente, îmi pierd motivația, mă plictisesc. Atunci mă gândesc la ce m-a făcut în primul rând să mă "îndrăgostesc" de acea activitate. Este doar o perioadă, ești capabil să treci peste când vrei tu. Nu cred că trebuie să alegi neapărat între muzică și școală, cel mai bine e să te concentrezi pe ambele, pentru că indiferent de ce cale alegi, tot vei avea nevoie de educație. Ai putea mai târziu să câștigi mulți bani din muzică, dar fără educație nu îi vei păstra pentru mult timp. Succes!