| Ckasm a întrebat:

De cand am intrat in liceu simt ca nu ma acomodez cu colegii.Nu sunt deloc genul meu de prieteni din cartier. Unii sunt foarte fitosi, cu multe impresii, stau in "bisericute", barfesc alti colegi si tot chestii de genu asta.Eu nu pot sa fac asa ceva, nu pot sa ma "sparg" pe manele si altele de genu.(sunt si in cel mai bun liceu din oras)
Chiar nu stiu ce sa fac deoarece as vrea sa fiu in grupul lor dar nu vreau sa fiu ca ei.Si chestia asta nu prea merge.
Plus ca-mi place si de o colega care nu ma baga in seama.Eu am incercat sa fiu dragut cu ea, sa incerc sa o fac sa rada etc. dar ea parca nu se uita la baietii ca mine, nepopulari.
Recent am fost invitat si eu la ziua unui coleg dar nu ma duc.Am mai fost acum 2 luni la ziua unei colege si m-am simtit in plus.
De obicei n-am avut probleme de genul asta.In scoala generala (o scoala modesta dar foarte buna, in marginea orasului; liceul e in centru, unde sunt toate pub-urile si toate cluburile) eram toti un grup unit.Nu exista diferente intre colegi.
Ceva sfaturi?

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Fabiana2R a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie. Numai "oameni din inalta categorie sociala" in clasa mea, insa nu le dau importanta. Mi-am facut prieteni din clasa alaturata sa-mi omor timpul in pauze, iar in timpul orelor ori ma concentrez, ori stau pe telefon. Nu ii baga in seama si nu te transfera din cauza unor prosti!

| FallenAngel68 a răspuns:

Trebuie sa fii tu insuti si sa nu iti pese de parerile altora. Daca esti increzator si nu te intereseaza ce cred altii, o sa fii remarcat. Daca vrei sa fii intr-un grup de genul acela, trebuie sa te comporti asa cum fac si ceilalti, iar tu ai zis ca nu vrei. Poate ca la liceu e la moda sa fii manelist, dar mai incolo nu asta o sa conteze.
Daca ea nu te place si umbla dupa baieti populari, crede-ma ca mai tarziu ea va avea de pierdut. Nu incerca sa te schimbi pentru altii.
Du-te! Daca vrei sa te integrezi mergi si ai incredere. Fa-ti prieteni noi!
Si eu am avut probleme de genul asta, pentru ca ma comportam ca si colegii mei, ca sa fiu remarcata, dar eram tot mai izolata de grupul meu de prieteni. Am decis sa fiu eu insami si acum nimeni nu isi bate joc de mine si nu ma mai simt in plus. Succes!