| micasirenadac a întrebat:

Salut TPU
acum o sa va povestesc cv si vr sa mi spuneti parerea voastra(o sa fie cam lunga..deci,relaxati va)
sunt a 10 si m-am mutat intr-un oras nou de cand am inceput liceul,si ma asteptat ca acesti ani sa fie wow, sa nu i poti uita niciodata, sa fie nemaipomeniti..insa nuni asa, colegii mei sunt naspa atat de fitosi incat nu le poti ajunge la nas de atat figuri si fite.de la inceput am tot incercat sa ma imprietenes cu ei dar nimic,nu ma baga in seama, cand incers sa vb cu ei se fac ca nu ma aud, ca si cum n as fi existat.in acest 1 an jumate m-am mai imprietenit cu unii(cativa).
apoi m-am imprietenit cu un grup de 4 fete cu care ma intelegeam de minune, ne spuneam secrete, sfaturi si asa..doar ca ele sunt genul de "fete rele"in sensul sa fac tot ce vor,fumeaza,toata noaptea in oras,si au inceput viata sexuala,si nu ma deranjeaza asta doar ca parintii mei cred ca nu sunt o influenta buna(si eu stiu lucrul asta)doar ca, cu ele ma simt bine si nu ma judeca, ma baga in seama.eu sunt genu de fata cuminte adica nu fumez nu mi pierd noaptea prin cluburi si nici nu am avut primul iubit.
acum sa nu intelegi gresit ceva, dar as vr sa ma imprietenesc cu cei din clasa mea, sa iesim impreuna sa ne facem amintiri deneuitat..sunt cam timida insa nu ma simt in largul meu cand sunt la scoala pentru ca nu pot fi eu,incerc sa vb cu toti din clasa,chiar si cu cei mai nepopulari copii,pentru ca suntem o familie, si incerc sa ma comport frumos cu toti, si mi-am dat seama ca daca n ai tupeu nu poti nu stiu ce haine de firma nu injuri sau nu chiulesti..nu te incadrezi intr-un grup
apoi m-am gandit ca ei nu vb cu mine pentru felu in care arat..adica n am nu stiu ce forme dar sunt ok,sunt scunda cu simt al umorului dezvoltat... poate e ceva ineregula cu mine,poate ca sunr vreo ciudata, insa cand ajung acasa ma simt foarte prost ca ceilalti nu vb cu mine si nu ma includ si pe mine in activitatile lor. oare dc e asa greu, ce e rau ca vr sa ma acomodez si sa-mi fac prieteni?
app sunt 4 baieti si 24 de fete,cred ca si asta inseamna cv
uneori mai meeg in celelalte clase,si,doamne,e atat de frumos cand vezi egalitate din toate punctele de vedere intre ei,atat de frumos
s vr sa-mi dati cateva sfaturi,cam ce ar trebui sa fac, cum sa ma fac mai remarcata
multumesc, si scuze de mini roman????

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar este doar o scoala, nu inseamna chiar asa de mult. Ce fel de amintiri de neuitat ai vrea tu sa ai acolo? Sa iti salvezi colegii de la o bomba atomica? Sa il bati pe director? Sa stai noaptea pana tarziu cu prietenii tai si sa iti aduci aminte de asta? O stai, asta face oricine, deci nu este deloc cea mai tare chestie.

Oricum, ai timp. O sa ureze o facultate, acolo poti sa te dezvolti si mai mult. Dar revenind la liceu, daca tu vrei sa stai cu acele fete, stai cu ele. Trebuie sa intelegi ca in lumea asta exista mentalitati infinite, nu poti sa te astepti de la fiecare acelasi lucru. Nici de la tine nu cred ca poti sa te astepti personal la tot ceea ce ai crede ca vrei. Este liceul, nu ai salariu, nu ai banii tai, nu poti sa pleci nu stiu unde fara ca parintii tai sa stie, deci nu sunt asa de multe lucruri. Insa trebuie sa vezi frumusetea in lucrurile mici, poate chiar acum ai langa tine ceva ce ar putea sa iti schimbe perceptia despre aceste lucruri, dar trebuie doar sa il cauti.

Dar ai cerut sfaturi de cum sa te faci remarcata. Intarzie la ore, fii nepasatoare, stai cu fetele alea prin cluburi pana noaptea, fumeaza, fa-ti un iubit, incepe viata sexuala, cauzeaza probleme. Cu aceste lucruri sigur te faci remarcata. Dar nu suna ok, nu?

Pana la urma ce inseamna sa fii remarcata? Asta face referire la faptul ca lumea ar trebui sa vorbeasca despre tine, si te asigur ca nu este un lucru placut uneori sa fii o persoana remarcata. Tu cum vezi pe altcineva remarcat? Un pupincurist de la scoala care sta toata ziua dupa profi, se face remarcat nu? Cineva care ia numai 3 pe linie, se face remarcat nu? Sigur o sa aiba amintiri despre asta.

Trebuie sa iti alegi propriul tau stil, fii mai indiferenta de aceste lucruri, si ele o sa vina de la sine. Renunta la asteptari si o sa se deschida noi porti.

Un an nou fericit! ^_^

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu prea cred că ești ciudată, mie chiar îmi pari o tipă foarte faină. Nu prea am cum să-mi dau seama ce e la tine în clasă doar din ce ai zis aici, dar ai zis că ai un grup cu care să stai, stai cu ele și gata dar ai grijă totuși să nu te influențeze în vreun fel. La liceu mai mereu se fac bisericuțe și adolescenții din cauza schimbărilor hormonale tind să se poarte sau acționeze în moduri ciudate: să fie fițoși, prea impulsivi, rebeli etc. Nu pune atâta la suflet. bucură-te de cei cu care te înțelegi, fii drăguță cu toți și și mai bine, fă-ți prieteni pe la alte clase dacă la tine nu poți. Să nu te schimbi, ești foarte ok așa cum ești tu.
Un an nou fericit!

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

Ah, și să știi că nici eu nu m-am dat în vânt după perioada liceului, era cam aceeași situație ca la tine, e mult mai fain la facultatewinking

| micasirenadac explică (pentru Adry05):

Nu am zis ca am un grup cu care sa stau, acel grup de 4 fete sunt din alta clasa 3 mai mici si una de varsta cu mine, grupu asta ii diferit de mine, nu stiu cum sa ti explic, nu s ca ele, eu sunt mai cuminte...eu ma refeream ca in clasa n am un grup

| micasirenadac explică (pentru Adry05):

Pana acola mai este, si intr-un fel abia asteptam sa scap de gimnaziu unde toti colegii mei erau exact ca acestia din liceu, si mi e frica sa ni se intample asa si la facultate

| Adry05 a răspuns (pentru micasirenadac):

LA facultate lumea e mult mai deschisă și prietenoasă. Poate nu-ți faci efectiv prieteni cu care să ieși la facultate dar măcar o să găsești persoane ok cu care să stai prin pauze

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fetele bune merg în rai, fetele rele merg unde vor.
Acele multe fete, suferă de lipsa băieților suficienți în jurul lor și se descarcă pe tine. Ele fac multe, dar nu sunt fericite, fac ca să fie ca toatp lumea. Dta când te porți cum te porți, ai personalitate, ai idealuri, ai o altă perspectivă de viață pe care ele, fiind doar de fițe nu o pot înțelege, și nu te pot suporta, căci le ești superioară pe bune. Eu din cauze similare am încasat o bătaie de la toată clasa. Aveam 10 ani. Așa că, la un asemenea anturaj, soluția este să fii dta înțelegătoare cu ele, să le iei așa cum sunt și să nu le disprețuiești.

| Sayiumi a răspuns:

Hmm...Eu cred că școala e pentru a învăța eu cred că dacă o persoană pentru o perioadă de timp nu mă bagă în seamă sau o văd mai răutăcioasă sau mă face să mă simt ignorată simt că nu merită să îmi ofer prietenia, dacă colegi tăi nu văd în tine ceea ce ești înseamnă că sunt niște proști cu fițe ar trebui să le arăți că ești o fată deșteptă și că singură poți deveni cea mai spectaculoasă persoană sau respectată nu ai nevoie de protenia unor bombalăi ce nu văd în tine tot ce ai scris acolo, dacă ar fi fost niște persoane calumea ar fi observat faptul ca suferi că poate te simnți prost poate ai o probelmă sfatul meu e să te îndepărtezi de grupul ăla de oarece o boabă albă între alte negre își prinde culoarea și vei fi pusă în aceași oală cu ele și vei prinde eticheta lor iar singură îți poți fii cea mai bună prietenă devii o fată ambițioasă cu pretenți ce nu acceptă prietenia oricui și desigur deșteptă atunci toți vor tânji după prietenia ta când vei ajunge la o facultate bună ce în loc de pramati amărâte vei avea colegi ce te respectă