| EdyEdyson a întrebat:

Vreau si eu o fabula dar sa nu fie foarte lunga si sa aiba si morala in ea.

Răspuns Câştigător
| LemonGreen a răspuns:

1. Lupul si cainele:
Un lup era flamand de atata vreme, incat incepuse sa invidieze bunastarea cainelui.

- Daca vii cu mine la ferma, vei avea de mancare din belsug pentru tot restul zilelor -ii zise acesta – atata doar ca trebuie sa-i dai ascultare stapanului.

Dar cand lupul vazu ranile de pe gatul cainelui, facute de zgarda, isi veni in fire si spuse:

- Ma intorc in padure, sa indur foamea in libertate!

Morala acestei fabule:
Libertatea nu are pret.

2. Soarecele de la tara si soarecele de la oras:

Un soarece de la tara isi vizita intr-o zi amicul de la oras, care se lauda mereu ca are de toate.

Tocmai cand infulecau, intra stapanul; soriceii s-au ascuns repede.

- Asta e viata ta fara griji? zise primul.

Acasa nu am bunatati, dar nu trebuie sa ma ascund de nimeni!
Morala acestei fabule:

Pentru liniste trebuie sa dai ceva în schimb.

3. Soimul care vroia sa necheze:
Cu mult timp in urma, soimul avea o voce ascutita si puternica.
Dar intr-o zi, auzindu-l pe cal nechezand vru sa-l imite.
Se stradui atat de mult incat isi pierdu vocea fara sa reuseasca vreodata sa necheze.
Morala acestei fabule:

Dezvolta-ti propriile calitati si nu le invidia pe ale altora.

6 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Recomand sa-l citesti pe La Fontaine. Are fabule cu mult talc si scurte si extrem de la indemana.

| NoLiesJustLove a răspuns:

Cainele si catelul

| MyNameIsCata a răspuns:

Cauta fabula cu magarul si maimuta e super frumoasa.Cauta pe net ca nu ti-o dictez toata.Are o morala buna in ea. Funda?

| Katherineeeee a răspuns:

Corbul si vulpea - Jean de La Fontaine

| LemonGreen a răspuns:

laughing