| anonim_4396 a întrebat:

Salutari TPU!

Sa incep asa, pana acum ceva timp am avut o viata normala alaturi de prieteni, insa brusc anul acesta lucrurile s-au schimbat total. De la un timp incep sa cred ca nu mai exista prieteni adevarati, ca toti umbla dupa interesele proprii, fara sa le mai pese nici macar putin de prietenii lor.

Si asta de mult timp, "my best friend" ma deruteaza si ma irita din ce in ce mai mult, cand nu are nevoie de mine nu ma cauta, sta si o luna fara sa vorbeasca cu mine, insa cand are nevoie de ajutorul meu imediat ma baga in seama, iar eu il ajut.(altfel nu as fi prieten bun). Ideea e ca nu il mai suport iar el se comporta de parca totul e super ok repetand mereu ca sunt cel mai bun prieten al lui (desi oricand are ocazia ma lasa si sta cu altii)

Intrebarea mea este : Ce ar trebui sa fac cu astfel de prieteni? Si cum scap de ei?

Răspuns Câştigător
| Sfatuitorul_6560 a răspuns:

Cand te intreaba ceva si au nevoie de tine spune-le ca esti ocupat si daca iti cer un lucru spune-le ca tu nu il ai si ei vazand dupa o perioada ca nu esti de folos relatia se va termina in timp. Prieteni adevarati sunt putin, eu am unul singur iar acela ma ajuta fara sa-i dau ceva in schimb, ma ajuta si nu ma suna doar cand are nevoie de ceva, el ma suna si ma intreaba daca sunt bine si daca am eu nevoie de ceva, acela este un prieten adevarat. Succes

1 răspuns:
| LastMimzy a răspuns:

Sincer,
ar trebui sa te scapi de ei dar nu permanent, adica sa ramaneti doar cunostinte.Un prieten adevarat ar fi cu tine mereu si nu ti-ar da motive sa te simti asa.