| IGPI a întrebat:

Saluut TPU! Sunt un baiat de 14 ani din Republica Moldova care s-a dezvoltat destul de rapid ca copiii de varsta lui (adica sunt mult mai inalt si am o mentalitate mai matura) care acum a ajuns la o scoala din Cluj-Napoca in clasa a 7 a (din cauza diferentelor din sistemul de invatamant dintre cele 2 state) si ma descurc bine la absolut tot, in afara de socializare (mai ales cu colegii de clasa) ei tocmai au fost loviti de pubertate si isi cam dau aere, in opinia mea sunt penibili si probabil si eu sunt penibil in opinia lor pentru ca nu ma joc brawl stars sau pentru mai stiu eu ce motiv. Ideea e ca asa cum si un prieten din fosta scoala m-a sfatuit, am vrut initial sa-mi fac prieteni in clasele mai mari si chiar si aici am reusit sa-mi fac o prietena in prima zi de scoala si ea mi-a spus chiar ieri ca cica toate fetele din clasele mai mari ma considera dragut si vor sa vorbeasca cu mine, acum problema e ca eu nu prea stiu cum as putea incepe o conversatie cu una din ele, ce as putea face apoi, ce intrebari as putea sa-i pun, etc. Saptamana viitoare mergem si in excursie cu clasa unde vor veni si cativa copii din clasele a 9 a si a 10 a dar nu prea cred ca voi lega o relatie cu ei. Deci cum as putea incepe o conversatie cu cineva din (sa spunem clasa a IX a) fara sa para dubios, ce intrebari i-as putea pune, etc?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Saluți, te prezinți și spui de unde ești. Asta o să le atragă interesul.