| Misu1997 a întrebat:

Scrie, sub forma unui articol de revista adresat copiilor de varsta ta, un text prin care sa. i convingi pe cititori sa viziteze India. V-a rog cat mai repede.

3 răspunsuri:
| cLeILa a răspuns:

Buna,as putea sa te ajut.si sper ca iti va fi de folos :

o lume ce se cere descoperita,India

daca ar fi sa trec in revista trei locuri din lume pe care trebuie neaparat sa le vad,cu siguranta as alege India. de ce?" raspunsurile sunt mai multe, dar m-as opri numai la cateva motive care fac din aceasta tara un taram unic.
istoria indiei este straveche, mult mai batrana -si, implicit, mai profunda -decat a celorlalte mari civilizatii, radacinile ei coborand pana catre mileniul al 3 lea inainte de hristos.
va imaginati cate vestigii si legende ascunde aceasta tara? cate povesti sunt scrise pe vasele si vechile ziduri ce se pastreaza inca?
iubitorii de calatorii, pe de alta parte, se pot bucura de peisajele variate si nesfarsite ale spatiului indian, care acopera nu mai putin de 4.860.000 km patrati,formand,de fapt,un subcontinent. formele de relief diverse, peisajele incantatoare, asezarile omenesti exotice, sunt asadar, veritabile invitatii la explorare.
in sfarsit, cele 500 de limbi vorbite in india,cu tot parfumul dialectal si cultura traditionala creata in si prin ele,ca intr.un spectacol lingvistic continuu,pot determina pe oricine sa porneasca in cautarea aventurii,sigur fiind ca nu mai china-o tara la fel de veche si de complicata -mai poate oferi calatorului,o asemenea experienta. vizitati asadar, india, daca nu in mod real, macar in cel virtual, prin lectura, filme si -de ce nu-? cu ajutorul internetului ..cam atat ca ma doare mana, succes la scoala si ai grija la examenwinking

| Misu1997 explică:

Era un exercitiu pentru romanahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca este necesar sa conving pe cineva sa mearga acolo unde eu nu as merge.Numai de dragul de a vizita, nu este un motiv.Numai bine.