| Lily16 a întrebat:

Scuzati de categoria!
Exista cumva un program cu care poti face (singur) jocuri? Cine stie? Va rog! Dau funda!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Exista! dar nu un singur program! Un joc nu se face asa simplu, cateva click-uri si gata jocul. Daca vrei sa faci asta, atunci incepe de pe acum sa inveti c++ si dupa ce inveti cat de cat ceva, fa-ti rost de un game engine (Haaf's game engine pentru 2D, sau Irrlicht pentru 3D - ambele sunt bune pentru incepatori si au si documentatie buna).
Poti de asemenea sa-ti faci propriul game engine folosind DirectX sau OpenGL.
Ca sa faci un joc ai nevoie de multe programe. Uite cateva dintre ele: The 3D Gamemaker, FPS CREATOR, MooMapper, TXD Workshop, IMG Tool, GXT Editor, Mission Builder, CarEd, AudioDecoder, Toata clasa de la Adobe, 2D MMORPG:Xtreme Worlds etc.Un inceput pentru tine este
aici ->>> http://www.thegamecreators.com/
si resurse aici: ->>> http://www.ambrosine.com/resource.html
Bafta!

2 răspunsuri:
| jhdvavsfhkegvfrkhegbvr a răspuns:

Adobe Flash si GameMaker...Dar ai putea invata c++, si nu ai avea nevoie de program atunci.

| juNkie a răspuns:

Exista! Se numeste GameMaker. Nu vreau nici o funda doar un click pe www.new-world.tk :D