| anonim_4396 a întrebat:

Se aproprie Liceul! M-am gandit sa dau la Liceul,, Mihai Eminescu" Buzau(filologie-bilingv-franceza) insa as avea nevoie de cateva informatii cum ar fi:cate ore de franceza sunt pe saptamana, model de test (ce se sustine ca examen pentru intrare la aceasta clasa) si altele!

P. S.-nu conteaza neaparat judetul sau liceul! Vreau sa aud pareri de la cei ce au dat la aceasta specializare!

Daca se gaseste cineva binevoitor sa ma ajute are funda si fiecare mesaj are vot!

Răspuns Câştigător
| Anca95 a răspuns:

Eu nu sunt la filologie, insa am prieteni care sunt.La intensiv franceza o sa ai 4-5 ore de franceza/saptamana.Iar testul pe care il sustiii pentru a intra tine de profesorii de acolo,de numarul de candidati. Oricum e ceva usor gen zilele saptamanii,lunile anului, numerele,iar apoi o sa va mai dea ceva legat de timpuri si probabil o cumpunere. Daca iti place franceza cu adevarat fa tot posibilul si intra, pentru ca intr-adevar este o limba minunatalove struck, ea numarandu-se printre preferatele mele.In rest ai cam asa: 4 ore de romana, 2 de matematica, 2 de fizica, 1 de biologie, 1 de chimie, 2 de TIC, 1 de educatie fizica, 1 de latina, 1 religie, 2 geografie 2 istorie, 2 engleza, 2 logica, 1 ora muzica 1 desen.Din clasa a 11-a nu vei mai face mate, fizica, chimie si o sa-ti bage ore pe profil gen istorie, economie etc. Sper ca ti-am fost de ajutor. Succes pe mai departe:*