| Dariusuu a întrebat:

Şi totuşi, pentru ce atâta învăţat? Voi ăştia care vă rupeţi să învăţaţi de 10 pierzând timp preţios pentru că ştim că în ţara asta e exagerată materia şi inutilă.Suntem atât de tineri şi deja ne petrecem timpul în rutină. Chiar dacă nu majoritatea adolescenţilor nu sunt de acord cu mine, o mare parte din timp îl pierdem la şcoală, şi şi acasă încercând să ne luăm după materia propusă de minister dar dacă eşti destul de deştept îţi dai seama că sistemul de învăţământ chiar e la pământ.

Ni se bagă toate informaţiile inutile cum să luăm bac-ul că este examenul maturităţii, să studiem, să muncim, şi mai ce?

La şcoală nimeni nu te învaţă cum să reacţionezi când eşti la pământ, când eşti neînţeles, când eşti dezamăgit, cum să trecem peste obstacolele psihice de care ne lovim. Nimeni nu ne spune că va trebui să muncim ca să supravieţuim şi să plătim facturi, nimeni nu ne învaţă cum să reuşeşti dacă ai voinţă. Nu ni se spune cum să avem mai multă încredere în noi, cum să reuşim, nici măcar nu suntem încurajaţi şi susţinuţi iar mulţi trebuie să înveţe asta după mulţi ani de viaţă.

De ce petrecem atâta timp încercând să memorăm informaţii inutile pe care nu le vom folosi niciodată? Şcoala românească produce şomerii pe bandă şi consider că şi profesorii au o parte de vină aici pentru că ne bagă informaţii pe gât. Consider că lucrurile se vor schimba atunci când ne vom da seama că cu avem nevoie de cunoştinţe sau de informaţii intutile, avem nevoie de acceptare, iubire şi înţelegere.

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Sincer, ce vrei tu mi se pare usor idilic. Scoala e menita sa te pregateasca strict pentru examene si munca.
Ceea ce vrei tu sa spui de fapt, e ca la noi lipsesc aproape cu desavarsire activitatile extracuriculare si practica sustinuta de teoria invatata.
Si da, aici sunt de acord... oarecum. Nu stiu de cand nu ai mai calcat tu intr-o scoala dar...ai idee cate cursuri graturite de TOATE FELURILE se ofera mai nou in scoli? Plus ca fiecare scoala are psiholog, care te poate pregatii pentru multe lucruri in viata.
Nu mi se pare la pamant sistemul de invatamant din punct de vedere al elevului. Mi se pare la pamant din punct de vedere al profesorului.
Dupa ce termini scoala mai intra in ecuatie norocul, unde iti cauti de munca, ce esti dispus sa accepti si ce nu. DAR eu cred sincer ca toti cei care au facultati...au SIGUR de ales si alt drum decat a lucra in fabrica. Dar poate nu au curajul sa riste, poate nu vor sa caute, poate le e frica sa incerce...nu cred ca nu au ABSOLUT NICI O ALTERNATIVA.
Tin minte cand eram mica, mama mea a ramas fara job. Si tin minte ca ma punea in carca ei, sau ma lua in brate sau la pas si intra in ABSOLUT TOATE companiile, si tot ce avea legatura cu specificul ei. Si a durat putin pana a gasit, si tin minte ca iesea pe multe porti plangand, cu mine de mana...si cu toate astea nu s-a lasat coplesita.a tot incercat si nu a acceptat mizerii si salarii "in gluma". Si a reusit.
Si tu, sunt sigura ca esti abia la inceputul carierei tale. Sunt absolut convinsa ca, cu putina ambitie si cu putin dat din coate, eventual niste riscuri asumate...o sa ajungi sa traiesti fara stres.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai dreptate

| sofisis a răspuns:

"Consider că lucrurile se vor schimba atunci când ne vom da seama că cu avem nevoie de cunoştinţe sau de informaţii intutile, avem nevoie de acceptare, iubire şi înţelegere." Cand iubirea, intelegerea si acceptarea or sa iti tina tie de frig si de foame sa ma anunti si pe mine.
Este nevoie de scoala, oricat ati blama-o voi. De ce crezi ca in afara suntem vazuti foarte bine din punctul asta de vedere? De ce se bat universitatile pe elevii romani?
Creierul uman este facut sa stocheze foarte multe informatii. Totul e sa nu il obisnuim trantor.
E usor sa spui...vaaai, sistemul. Din acelasi sistem defect sunt foarte, foarte multi oameni care au ajuns ceva, undeva. Cei care sunt someri pe banda rulanta sunt aceia care s-au oprit la un moment dat din a acumula cunostinte.
Ca intr-adevar nu ar strica ceva mai multa practica, sunt de acord. Dar nu consider ca teoria e de dat la o parte si ca e inutila.
Si sa stii ca lucrurile nu le inveti neaparat ca sa le aplici, unele lucruri le mai inveti si strict pentru cultura generala, pentru curiozitatea proprie.
Mie personal mi se pare penibil sa nu fii in stare sa iei un BAC. Sincer.
Oricine e capabil sa invete daca vrea. Si nu e musai sa stai cu nasul in carti toata ziua. Eu tin minte cand dadeam capacitatea de exemplu, imi formasem un sistem de a invata atat de bun pentri mine incat majoritatea timpului eram pe afara, pe maidan. Ba chiar tin minte ca maica-mea a fost trasa la raspundere de niste mamici "ingrijorate" ca eu stau cam mult pe afara, ca fetele lor invata mult si ca fac teste si bla bla.
Deci, invatatul este blamat in general de lenesi..nu te supara, dar asa vad eu lucrurile.

| Dariusuu explică (pentru sofisis):

M-ai înţeles total greşit crede-mă. Nu sunt leneş, mie chiar îmi place să învăţ, normal că ai nevoie de şcoală dar părerea mea este că ar trebui să învăţăm şi lucruri care ne face să ne pregătească pentru viaţa asta pentru că hai să fim raţionali puţin, şcoala ne pregăteşte pentru examene şi atât. Şi cui îi pasă dacă termini doua facultăţi şi nu ai de lucru? Înţelegi? Şi eu pot spune că sunt o persoană bună, ambiţioasă, am luat bacalaureatul şi sunt nevoit să lucrez pentru 900 de lei dar nu asta contează. Dar nu sunt doar eu crede-mă, cunosc oameni cu facultate care lucrează în fabrici, înţelegi?

Părerea mea este că chiar nu contează notele de la şcoală aşa mult contează cine eşti şi ce vei face după. Probabil că nu ai vârsta mea şi ştiu asta dar înţelege că nu pot decât să fiu frustrat când observ că atâta lume se chinuie să îşi găsească un loc de muncă cât de cât bun şi oameni care au învăţat serios. Atunci unde-i problema? Nu ştiu cum vezi tu învăţământul dar eu îl văd la pământ.

| Dariusuu explică (pentru sofisis):

Daaa, cam ai dreptate. Sunt încă la început şi mi-am descărcat frustrarea cum am putut, mă simţeam neînţeles şi şi neajutorat dar când ţi-am citit mesajul am înţeles ce-ai vrut să scrii. Sunt conştient că trebuie să lupţi pentru ce vrei şi trebuie să-ţi asumi nişte riscuri dar ştii cum e, riscând într-o zi poţi ajunge fericit şi fără stres.

Îţi mulţumesc pentru răspuns.

| sofisis a răspuns (pentru Dariusuu):

Sincer, ce vrei tu mi se pare usor idilic. Scoala e menita sa te pregateasca strict pentru examene si munca.
Ceea ce vrei tu sa spui de fapt, e ca la noi lipsesc aproape cu desavarsire activitatile extracuriculare si practica sustinuta de teoria invatata.
Si da, aici sunt de acord... oarecum. Nu stiu de cand nu ai mai calcat tu intr-o scoala dar...ai idee cate cursuri graturite de TOATE FELURILE se ofera mai nou in scoli? Plus ca fiecare scoala are psiholog, care te poate pregatii pentru multe lucruri in viata.
Nu mi se pare la pamant sistemul de invatamant din punct de vedere al elevului. Mi se pare la pamant din punct de vedere al profesorului.
Dupa ce termini scoala mai intra in ecuatie norocul, unde iti cauti de munca, ce esti dispus sa accepti si ce nu. DAR eu cred sincer ca toti cei care au facultati...au SIGUR de ales si alt drum decat a lucra in fabrica. Dar poate nu au curajul sa riste, poate nu vor sa caute, poate le e frica sa incerce...nu cred ca nu au ABSOLUT NICI O ALTERNATIVA.
Tin minte cand eram mica, mama mea a ramas fara job. Si tin minte ca ma punea in carca ei, sau ma lua in brate sau la pas si intra in ABSOLUT TOATE companiile, si tot ce avea legatura cu specificul ei. Si a durat putin pana a gasit, si tin minte ca iesea pe multe porti plangand, cu mine de mana...si cu toate astea nu s-a lasat coplesita.a tot incercat si nu a acceptat mizerii si salarii "in gluma". Si a reusit.
Si tu, sunt sigura ca esti abia la inceputul carierei tale. Sunt absolut convinsa ca, cu putina ambitie si cu putin dat din coate, eventual niste riscuri asumate...o sa ajungi sa traiesti fara stres.

| R0R0 a răspuns:

Sa stii ca stau zilnic si ma gandesc la asta. Nu le gasesc rostul, bineinteles, acestor multe informatii inutile. Ce conteaza daca ai 10? Am observat ca si cei care nu invata o noapte intreaga pentru el il iau cu usurinta. DE ce? Pentru ca exista nedreptate

| AC4S4 a răspuns:

Salut! Nimeni nu te va intreba cand te va angaja cu cat ai luat bacul (te va intreba doar daca ai bacul...), sau ce note aveai in liceu. Lucrurile astea nu conteaza, unii invata ca sa aiba o medie decenta pentru a primi bursa, altii nu stiu de ce invata sa aiba 9.80+ in liceu... De exemplu, pe mine nu ma intereseaza istoria, dar invat cat de un 6-7 si-mi ajungehappy Nu spune nimeni ca trebuie cum ajungi acasa sa inveti. Da, ni se baga informatii pe gat, dar cine a spus ca trebuie sa la inveti? Trebuie sa fi descurcaret, sa stii ce sa inveti si ce sa nu.

Cred ca sistemul este mai bun la noi decat la americani, care nu invata mai nimic. Totusi, mai putina teorie, si mai multa practica nu ar strica.

Acum depinde si de facultatea facuta. O verisoara, a facut 6 ani de medicina (era mereu la buget), + master, etc(ce mai trebuie) si acum s-a angajat in alta tara ca doctor si este bine platita. Acum nu poti sa faci o facultate ca cea de litere, si sa te plangi de salariul tau.

Consider ca tu vorbesti despre tocitul din liceu, ceea ce mi se pare absurd, adica multi tocesc, iar ei practic fac sa para acest sistem fiind bun si ca nu trebuie schimbat. Daca, sa zicem, n-ar mai avea nimeni medii de 9.50, doar in jos, s-ar observa, si s-ar face ceva cu sistemul...

| KeNNT3D a răspuns (pentru AC4S4):

Nu stiu ce sa zic, dar nu prea cred ca avem sistemul mai bun ca americani, cat muncesti aici sa iti cumperi ceva calumea si cat muncesti acolo. Aici la noi facem multa teorie, cam de multe ori de tot *** dar practica...cam la zero tata, matematica, fizica si alte porcari fara numar, ce sa fac eu cu astea degeaba inveti multe daca nu pui si in practica, nu cred ca multi o sa ajunga sa faca cariera pe profilul la care au terminat liceul. Plus ca in America iti gasesti mai usor de munca, in scoala faci mai multe sporturi nu ca la noi.

| peperonies a răspuns:

La scoala te duci ca sa inveti 2 lucruri pe care nu poti sa le inveti altfel. sa joci dupa reguli si sa socializezi.

| Voidwithin a răspuns:

Pentru niste diplome.....destul de trist.