| Sunset05 a întrebat:

Simt efectiv ca viata este nedreapta, cum s-ar spune. Si cand spun asta ma refer la faptul ca am impresia ca am fost sortit ghinionului. Nu pot spune ca o duc rau. Adica am ce manca, am cu ce sa ma imbrac, am un acoperis deasupra capului, niste parinti (pentru care sunt recunoscator), dar simt ca viata nu e corecta cu mine. Efectiv ma macina ideea ca toti lingusitorii sau cei care nu merita castiga mereu (sau cel putin asa vad eu in jurul meu). Pot spune ca sunt un adolescent care invata, munceste si da tot ce e mai bun din el atunci cand e nevoie. Ma implic, ajut si totusi cateodata simt ca o fac degeaba. Nu obtin ceea ce imi doresc cum obtin altii (avantaj financiar, rasfatul primit de "mami" si "tati", snobism, etc.). Uneori nici nu obtin. (aici ii bag strict pe cei pe care consider ca nu merita).
Ma puteti considera un frustrat materialist. Ma simt doar neindreptatit si cam atat. Pacat ca traim intr-o lume in care cei care nu merita castiga.

Astept sfaturi si pareri. Dau, evident, si funda!
Am apelat si eu la TPU ca mno, why not...
Seara faina va doresc! happy

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta, cu atata frustrare acumulata, ar trebui sa fii destul de motivat sa arati lumii ca poti obtine chiar tot ce-ti doresti!
Un motiv excelent sa rupi cartea, sa excelezi la scoala, sa ajungi olimpic international, sa ti se ofere bursa si un loc la o universitate internationala si cine stie, poate si o pozitie inalta pe acolo.
Toate astea se pot obtine cand esti motivat si vrei ce-i mai bun pentru tine!
Nu da vina pe altii, nu te uita la ce au altii si tu nu ai, pentru ca, partial este vina ta, dar daca acum dai tot ce poti sa ajungi CINEVA, in scurta vreme vei avea tot ce-ti doresti pe lumea asta, dar toate astea se obtin, doar cu multa munca si ambitie!

| peperonies a răspuns:

Viata e nedreapta. cine ti-a zis ca e dreapta?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca faci un bine fa-l pentru sufletul tau, arata tu ca esti un domn daca ei nu sunt. Persoanele ca tine nu prea sunt apreciate socialmente vorbind sunt destul de rare. Tu continua sa ajuti nu se stie cand binele o sa-ti fie rasplatit.