| Mastan_Razvan_1990 a întrebat:

Sinuciderea, conform ultimelor studii, vine în principal în baza a două stări:

1. Simţi că eşti o povara pentru ceilalţi.
2. Simţi ca nu mai aparţii nici unui grup (familie, prieteni, comunitate).

Întrebare:

Ce aş putea să-i spun unui sinucigaş care se simte o povară (şi nu o binecuvântare) pentru părinţii săi (care sunt nişte proşti egoişti)?

Ar trebui să-l îndemn să găsească persoane care-l percep ca fiind ceva plăcut în viaţa lor? (nu o povară ca la părinţi)

Ar trebui să fac să îşi dea seama că părinţii săi sunt atât de proşti încât n-are sens să-i mai ia în serios?

Ar trebui să-i dau motive pentru care el este ceva benefic si plăcut pentru mine (ca prieten) şi mă bucur că există?

Voi ce i-aţi spune?

2 răspunsuri:
| Rooksee a răspuns:

Cred ca sunt si alte motive pentru care te sinucizi. Noi nu stim multe lucruri despre el, tu stii despre el si poti sa il faci sa prinda incredere in el aratandu-i lucrurile pozitive din el, lucrurile bune pe care le poate realiza sau le-a realizat. L-ar mai putea ajuta si un piholog.

| bigbang9779 a răspuns:

Ultima varianta, dai motive sa se simta bine macar langa tine. spune-i sa aiba o discutie civilizata cu parintii sau ai putea chiar tu sa vorbesti pe ascuns cu parintii lui si sa le spui ce se intampla.dar daca nu reusesti fa-l sa se simta apreciat macar langa tine sau in colectivul vostru.