| Superior a întrebat:

Sa presupunem ca pana acum te identificai drept crestin si o serie de evenimente/cercetari te-au adus "cu picioarele pe pamant" - esti ATEU acum!
Ce s-a schimbat in viata ta? Esti dintr-o data mai binedispus, simti ca ai scapat de o povara grea? Simti ca in sfarsit totul are sens si esti multumit cu calea asta? De ce?
Ce e asa placut la a sti ca mintea ta inceteaza din existenta?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Confirmation Bias prezinta toate fiintele care gandesc, indiferent daca sunt atei sau religiosi (daca nu exista conceptul pe internet, imi spui si il explic), ideea principala este sa incerci sa te tii cat mai departe de acele scurtaturi pe care le face creierul in acest fenomen.
Am citit primele doua raspunsuri la intrebarea ta...si nu stiu cat de bine "intelege universul"** Claudio, si cat de bine "intelege realitatea"** halogen001. (**citat din text), nu stiu ce evenimente sau cercetari i-au dus spre ateism, pentru ca universul pana la un stadiu, si realitatea in general, NU vor putea sa fie niciodata intelese, prima parte a acestui raspuns iti va spune de ce:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/18325349/

Aici m-am certat cu un religios:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15704196/
Aici, am facut-o cu niste atei:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16745768/
...si sunt foarte convins, ca niciunul dintre ei nu este in stare sa isi imagineze de exemplu, Demonul lui Maxwell. :D
Nu au atata carte...
(am adus in discutie conceptul "Demonului", pentru ca ateii ridica la putere ideea ca e nasol sa iti imaginezi...) :)) ori eu de o mai mare tampenie ca "defectul" imaginatiei bogate, nu am mai auzit. Imaginatia ne-a facut ceea ce suntem azi, si inca un detaliu, care se cheama deget opozabil.

Am religia parintilor mei, lucrul asta imi aduce un oarecare confort, cam ca aici:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/17016662/
...dar asta nu inseamna ca daca am o credinta, aceasta imi confisca diplomele. Prin asta incerc sa evit primul termen cu care am inceput raspunsul.
Creierului nu ii place ideea de haos, si nu ii place nici ideea de extinctie, asa ca nu stiu nici ce povara au lasat jos cei care au renuntat la o religie care incearca sa eludeze aceste temeri.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Modul cum mă raportez la toată lumea, la toată existența.
2. Am scăpat de greșeli de gândire.
3. Totul are alt sens. Sunt mai mulțumit ca înainte.
4. Întrebare neclară.

| SG1995 a răspuns:

Ce s-a schimbat in viata ta?

În afară de concepția despre viață, concepție abstractă legată de Dumnezeu și afterlife nu s-a schimbat nimic. Pur și simplu nu cred că acolo e o ființă care e preocupată de persoana mea în condițiile în care se pune că ființa asta e ultra-complexă și a creat universul.

Esti dintr-o data mai binedispus?

Da, dar nu neapărat din cauza asta.

simti ca ai scapat de o povara grea?

Povară grea, nu tocmai, dar hai să punem așa problema o persoană religioasă lives and dies for God's sake, la mine numai e cazul. Am înțeles că nu sunt aici să imbunez nu știu ce zeitate care mă pedepsește că mă mastrz, ci am înțeles o chestie în ăștia 26 ani : Viața nu are sens intrinsec, vieții tu îi dai sens, prin alegerile pe care le faci.

esti multumit cu calea asta? De ce?

Nu e o cale și da sunt mulțumit. De ce? Am zis-o mai sus: I don't live for a God sake, și nu mă mai simt vinovat fata de chestii normale precum sexualitatea.

Ce e asa placut la a sti ca mintea ta inceteaza din existenta?

Subiectul e chiar irelevant. Nu există viață de dincolo? Who cares, singura pe care oricum o știm "for sure" e faptul că trăiești și faptul că mori, restul sunt doar presupuneri. Poate există viață după moarte, poate nu, dar la modul real chiar nu contează, la modul real noi ca specie nu contăm.
Au existat eoni fără umanitate în general, și fără mine sau fără tine în special. Raportat la univers suntem prea mici să contăm, 90 - 100 de ani e o perioadă infirmă într-o "infinit" de timp în care nu am existat. În 50 de ani mor, in 70 de ani mor toți cei ce mă cunosc, în 150 de ani rămâne doar o piatră funerară cu numele meu, existența nu așa relevantă. Deci în loc să îți pierzi timpul punându-ți întrebări tâmpite, trăiește pur și simplu. Viața ta e o certitudine acu, și o incertitudine când mori, nu viceversa.

Ce s-a schimbat in viata ta?

În afară de concepția despre viață, concepție abstractă legată de Dumnezeu și afterlife nu s-a schimbat nimic. Pur și simplu nu cred că acolo e o ființă care e preocupată de persoana mea în condițiile în care se pune că ființa asta e ultra-complexă și a creat universul.

Esti dintr-o data mai binedispus?

Da, dar nu neapărat din cauza asta.

simti ca ai scapat de o povara grea?

Povară grea, nu tocmai, dar hai să punem așa problema o persoană religioasă lives and dies for God's sake, la mine numai e cazul. Am înțeles că nu sunt aici să îmbunez nu știu ce zeitate care mă pedepsește că mă mastrez, ci am înțeles o chestie în ăștia 26 ani : Viața nu are sens intrinsec, vieții tu îi dai sens, prin alegerile pe care le faci.

esti multumit cu calea asta? De ce?

Nu e o cale și da sunt mulțumit. De ce? Am zis-o mai sus: I don't live for a God sake, și nu mă mai simt vinovat fata de chestii normale precum sexualitatea.

Răspunde

| halogen001 a răspuns:

Fie traiesti in fantezie, inselat, manipulat si mintit de oameni binevoitori care iti sugereaza ce fel de credinta sa ai, fie traiesti constient de viata pe care o ai.
Daca traiesti in fantezie te apropii mai mult de modul de viata al unui animal de sacrificiu, care nu stie de ce il creste stapanul, e multumit de viata pe care o duce si la urma ajunge in farfurie ca aliment.
Daca stii care e realitatea, actionezi in consecinta si faci cu adevarat ce e mai bine, dar daca traiesti in minciuna, deciziile si actiunile iti sunt alterate de minciuna in care crezi si nu vei lua cele mai bune decizii, deci nu e un avantaj sa fii naiv, credul si nestiutor.

Prin stiinta ne apropiem de adevar, iar prin credinta ne apropiem de minciuna.

Cine e naiv, credul, nestiutor si nu poate sa gandeasca, are o singura optiune, sa-i lase pe altii sa gandeasca pentru el si sa traiasca inselat si mintit toata viata.

"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal
"Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie." - Arthur C. Clarke
"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească." - Arthur Schopenhauer
"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin
"Puneţi la îndoială cu îndrăzneală până şi existenţa lui Dumnezeu pentru că, dacă ar fi unul, trebuie cu atât mai mult să fie de acord cu omagiul raţiunii decât al fricii oarbe." - Thomas Jefferson
"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun
"E nevoie de religie pentru ca oameni buni să facă lucruri rele." - Steven Weinberg
"Cele mai groaznice şi cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile." - Mahatma Gandhi
"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens
"Religia este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă" - Seneca cel Tânăr
"Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare şi cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase" - Blaise Pascal
"Toate religiile sunt inventate de catre oameni." - Napoleon Bonaparte
"Religia este unul din motivele pentru care cei saraci nu ii omoara pe cei bogati" - Napoleon Bonaparte
"Religia este excelenta pentru a controla oamenii obisnuiti." - Napoleon Bonaparte

| SkateFunk a răspuns (pentru halogen001):

Foarte adevarat, mersi pentru citate, sincer tu meritai funda, ala care a primit funda doar a bolborosit aiurea, dar na, la credinciosi nu ai ce sa le ceri...

| Darkmagic a răspuns (pentru SkateFunk):

Trollule!
Bre trollule.
Nu intelegi nimic din ce am scris, asa e?
De fapt, nu intelegi nimic nici din ultimele 10 raspunsuri pe care le-am dat...
Majoritatea dintre voi, cei care scrieti aici aveti disonanta cognitiva, folositi argumentul Strawman, Dilema Falsa, Apelul la ignoranta, si in ultima instanta, cativa, ca tine acum, utilizati argumentul Ad Hominem, cel mai stupid.
Am un sfat pentru cei ca tine, pe limba celor ca tine:
Multumiti zeului Dawkins sau sfintilor crestini, ca nu imi pierd mult timp la rubrica voastra "Religie"...si incercati sa stati departe de mine, pentru ca...
Pentru ca va fac varza! big grin
Acum sper ca ai inteles si tu ceva.

| CostinAlamariu a răspuns:

E plăcut că acum se pot msturba fara mustrari de constiinta. 99.99% dintre atei așa au ajuns atei. Cercetari pe saracia laughing
Nu logica sau cercetarea îi imping spre ateism ci firea lor carnala

| CIaudiu a răspuns:

Cum adica sa presupunem? Sa spuna ce-i care au trecut prin asta, nu cei care sunt religiosi din nastere si isi dau cu parerea prost despre ce ar insemna asta.

Eu acum multi ani eram un crestin destul de mare si pot spune ca pe atunci era foarte prost, si nu mi-e rusine s-o spun. Cand ma gandesc la cum defineam si ce credeam eu despre anumite chestii din perspectiva religioasa, ma minunez, ma mir cum de am putut gandi intr-un asemenea mod si cum de am putut evolua atat de mult.
Acum ma simt mult mai liber, ma simt mult mai bine. Simt ca acum am ocazia sa invat, sa cred si sa gestionez totul intr-un mod corect sau cel putin mult mai corect. Simt ca prin stiinta pot descoperii si intelege mult mai bine universul. Sa stii ca pur si simplu exista spatiu dincolo de planeta si ca aceasta a fost facuta de Dumnezeu este de-a dreptul plictisitor si eronat. Dar sa poti avea ocazia sa-l studiezi, sa iti omori capul cum au putut sa se imbine moleculele, atomii, cum s-au putut forma elementele chimice si cum reactioneaza unele cu altele, cum viata a aparut din reactii chimice complexe, si multeeeee altele este de-a dreptul genial. Toata ziua as sta sa citesc despre asta.
Sincer ma opresc aici pentru ca am atat de multe de zis si nu stiu de unde sa incep incat as face un ditamai roman si nu e cazul sa o intind atat de mult pe un site mic, pe o categorie despre religie unde cel mult imi vor fi citite 10 maxim 15 randuri din comentariu.

| Gligore2000 a răspuns:

Cu siguranta ca pe undeva exista un Creator, o forta o energie care cumva guverneaza universul.
Dar nu are nici cea mai mica legatura cu tampeniile din Biblie.
Crestinii sunt toti niste pacaliti care incearca sa dea sens la niste compuneri si texte de acum cateva mii de ani.