| Daria a întrebat:

Spuneti-mi cateva caracteristici ale zodiei Leu.Merci.

Răspuns Câştigător
| Ingridd22 a răspuns:

Se expune continuu - o piatra pretioasa intr-o vitrina in fata careia se opresc trecatorii sa o admire. In societate se considera ornamentul feminin cel mai stralucit, chiar daca sta vremelnic in culise asteptand semnalul prin care este chemata la rampa. Pentru ea nimic nu este mai important decat sa fie admirata si dorita de barbati. Propriile sentimente nu sunt atinse intotdeauna. Intr-o oarecare masura ofera spre vanzare sexul, al carui onorariu se rezuma doar la satisfactia de a sti care este valoarea ei. Ea nu trebuie sa insemne mult pentru partener, ci trebuie sa fie doar unica si singura. Pentru ea in schimb nu exista aceasta restrangere. Isi doreste libertatea sa umble de colo-colo si sa isi gaseasca victimele - de obicei nu e necesar sa caute prea departe... Este cel mai agreat vanator din anturaj. Iubeste oamenii dar este egocentrica. Domina, dar cu prestanta si este cocheta dar blajina. Fiinta plina de contraste, priveste problemele altora dar raportate la ale ei. Este temperamentala, necalculata si ademenitoare. Sentimentele ei sunt adesea superficiale. In putine cazuri se indragosteste cu adevarat. Ii lipseste putinta daruirii, nu se poate subordona cuiva. Daca o relatie se desfasoara fara griji si prea comod, devine lenesa si in blazarea ei abia se mai preocupa de a fi activa la pat. Ca urmare adesea se stinge focul pe care l-a aprins in partener. Fara stimularea necesara din partea partenerului, dorintele ei se estompeaza. Spre a-si desfasura laturile ei cele mai bune, are nevoie de variatie. Asa ia nastere un baraj in care se impotmoleste deoarece este indolenta. Poate fi fidela celor care o iubesc dar daca aceasta dragoste slabeste se simte idreptatita sa hoinareasca. Adesea o poti intalni intr-o relatie de trio cu doi barbati, inselandu-l pe unul cu celalalt. Ea troneaza ca o regina. Este fericita doar cand este in centrul atentiei. Daca cineva nu corespunde asteptarilor ei, nu cauta niciodata vina la ea. Daca sufera un esec sufletesc, dramatizeaza si se complace in rolul de tragediana. Vaneaza efecte, nu sentimente autentice. In realitate cele mai multe tragedii care i se intampla sunt provocate chiar de ea. Se considera idealista si acesta este motivul pentru care ar avea deceptii. In realitate tinde sa-l prefere pe cel nepotrivit si sa-l indeparteze pe cel potrivit printr-un comportament necugetat si extrem de pretentios. Are un mare talent de a se face nefericita. In chestiuni pecuniare este o usuratica, cheltuieste cu placere in special pentru ea insasi, ca o fiinta careia ii place luxul. Prefera un partener care poseda mijloacele care ii permit sa toarca fara grija. Este o clienta obisnuita a confortului. Isi cumpara cu fervoare rochii tipatoare, iubeste bijuteriile blanurile, isi impodobeste interiorul locuintei folosind exclusiv culoarea rosie. Face cadouri costisitoare si invitatii extravagante. gazda primitoare nu se sfieste de costuri pentru a-si distra musafirii. Nu-i convine insa sa fie surprinsa de un musafir nepoftit. Cum poate indrazni cineva sa vina la ea neanuntat? Alte femei o invidiaza pentru ca este observata imediat de catre barbati. Atrage barbatii usor considerand probabil ca este dreptul ei ca acestia sa-i cada la picioare. Zambetul ei acordat unui barbat poate fi inselator. Nu inseamna neaparat ca acela ar impresiona-o. Are doar dorinta fierbinte, incurabila de a fi admirata si va cocheta mereu pentru a obtine acest lucru. Insotitorul ei nu trebuie sa-si permita nici macar o clipa sa o faca sa se indoiasca de faptul ca ea este soarele care straluceste pe cerul vietii lui. Altfel situatia devine insuportabila. Lipsa de tact? Bineinteles. Dar asa stau lucrurile si barbatul care o doreste va trebui sa inteleaga aceasta mica ciudatenie. Are o predispozitie sanatoasa spre umor. iar cand cineva va insista in explicatii va rade din rasputeri. Rade cu glas tare, iar daca se transpune in rolul povestitorului de glume va fi un clown excelent. Are o foarte mare intelegere pentru poante. Daca semnul ei are relatii favorabile cu altii, ea poate devenii creatoare. In domeniul intelectual este indrazneata si plina de fantezie. este mereu dornica de escapade. Profesional excelenta dar colaborarea este dificila. Pretinde ca ceilalti sa se comporte asa cu vrea ea. este talentata dar adesea se prezinta cu foarte putin. Orice rutina o plictiseste, se va stradui mereu sa evite monotonia. O atrag departarile, ii este deor de locurile romantice de pe afisele agentiilor turistice, iar daca este vorba de calatorie, savureaza mai mult placerile premergatoare voiajului. In tot ceea ce face se opune criticii. Nici autocritica nu o practica. Pentru anturajul ei este adesea greu de suportat. :-D

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și voi de ce nu divulgați sursa?
Citește aici, www.elystar.ro sau www.horoscopurania.ro
Pa, pa.

| TeooTeo a răspuns:

Caracteristica generala a zodiei Leu: semn pozitiv, masculin
Element definitoriu pentru zodia Leu: Foc
Calitate definitorie pentru zodia Leu: semn Fix (stabilitate)

Planetele si zodia Leu

Planeta guvernatoare: Soarele
Planeta carierei profesionale: Venus
Planeta dragostei: Uranus
Planeta câstigurilor financiare: Mercur
Planeta sanatatii si a muncii: Saturn
Planeta casei si a familiei: Pluton

Culorile zodiei Leu: auriu, portocaliu, rosu
Pietre pretioase caracteristice pentru zodia Leu: ambra, crisolit, diamant galben
Metale caracteristice pentru zodia Leu: auriu
Ziua cea mai favorabila pentru zodia Leu: duminica

Principalele calitati ale zodiei Leu: calitati de conducator, siguranta de sine, generozitate, creativitate
Cea mai puternica dorinta a nativului din zodia Leu: sa straluceasca, sa fie în prim plan
Defecte ale nativului din zodia Leu: aroganta, vanitate

Relatii între zodia Leu si alte zodii

Compatibilitate generala foarte buna cu zodiile: Berbec, Sagetator
Compatibilitate generala redusa cu zodiile: Taur, Scorpion, Varsator
Compatibilitate foarte buna pe plan profesional cu zodia: Taur
Compatibilitate foarte buna pe plan emotional cu zodia: Scorpion
Compatibilitate foarte buna pe plan financiar cu zodia: Fecioara
Compatibilitate foarte buna pentru casatorie si/sau parteneriate cu zodia: Varsator
Compatibilitate foarte buna pentru proiecte de creatie cu zodia: Sagetator
Compatibilitate foarte buna pe plan spiritual cu zodiile: Berbec, Rac

Personalitatea zodiei Leu

Nativul din zodia Leu este încrezator în propriile forte, mândru, generos; stie sa îsi reprezinte interesele, îi place sa atraga atentia, poate fi condescendent. Nativul Leu este constient de propria valoare si este mereu preocupat ca meritele sa-i fie recunoscute în mod corespunzator si sa iasa în evidenta. Are o mare nevoie de respect. Este ambitios si creativ. Stie sa îsi creeze aparitii de efect. Vrea sa fie "vioara întâi", îsi organizeaza succesul, cauta prestigiul social. Este drept si marinimos.

Uneori, nativul din zodia Leu poate parea arogant. Amorul propriu si auto-admiratia îl pot costa simpatia celor din jur. Îi plac aparitiile teatrale, iar în familie tinde sa adopte rolul de stapân. Sentimentele sale puternice îl pot duce la speculatii si aventura. Poate fi egoist.

Sanatate : Vitalitatea nativului Leu este remarcabila; totusi, este sensibil la stres, care îi poate provoca tulburari cardiace. Este predispus la afectiuni ale sângelui, ale maduvei osoase si ale încheieturilor. Insuccesele îi pot afecta sanatatea.

| Damaris_8457 a răspuns:

Caracteristica generala a zodiei Leu: semn pozitiv, masculin
Element definitoriu pentru zodia Leu: Foc
Calitate definitorie pentru zodia Leu: semn Fix (stabilitate)

Culorile zodiei Leu: auriu, portocaliu, rosu
Pietre pretioase caracteristice pentru zodia Leu: ambra, crisolit, diamant galben
Metale caracteristice pentru zodia Leu: auriu
Ziua cea mai favorabila pentru zodia Leu: duminica

Principalele calitati ale zodiei Leu: calitati de conducator, siguranta de sine, generozitate, creativitate
Cea mai puternica dorinta a nativului din zodia Leu: sa straluceasca, sa fie în prim plan
Defecte ale nativului din zodia Leu: aroganta, vanitate

Relatii între zodia Leu si alte zodii

Compatibilitate generala foarte buna cu zodiile: Berbec, Sagetator
Compatibilitate generala redusa cu zodiile: Taur, Scorpion, Varsator
Compatibilitate foarte buna pe plan profesional cu zodia: Taur
Compatibilitate foarte buna pe plan emotional cu zodia: Scorpion
Compatibilitate foarte buna pe plan financiar cu zodia: Fecioara
Compatibilitate foarte buna pentru casatorie si/sau parteneriate cu zodia: Varsator
Compatibilitate foarte buna pentru proiecte de creatie cu zodia: Sagetator
Compatibilitate foarte buna pe plan spiritual cu zodiile: Berbec, Rac
Personalitatea zodiei Leu

Nativul din zodia Leu este încrezator în propriile forte, mândru, generos; stie sa îsi reprezinte interesele, îi place sa atraga atentia, poate fi condescendent. Nativul Leu este constient de propria valoare si este mereu preocupat ca meritele sa-i fie recunoscute în mod corespunzator si sa iasa în evidenta. Are o mare nevoie de respect. Este ambitios si creativ. Stie sa îsi creeze aparitii de efect. Vrea sa fie "vioara întâi", îsi organizeaza succesul, cauta prestigiul social. Este drept si marinimos.

Uneori, nativul din zodia Leu poate parea arogant. Amorul propriu si auto-admiratia îl pot costa simpatia celor din jur. Îi plac aparitiile teatrale, iar în familie tinde sa adopte rolul de stapân. Sentimentele sale puternice îl pot duce la speculatii si aventura. Poate fi egoist.

Sanatate : Vitalitatea nativului Leu este remarcabila; totusi, este sensibil la stres, care îi poate provoca tulburari cardiace. Este predispus la afectiuni ale sângelui, ale maduvei osoase si ale încheieturilor. Insuccesele îi pot afecta sanatatea.