| ajutorul3000 a întrebat:

Spuneti-mi niste chestii despre Leonardo da Vinci si Michelangelo Bounarroti.

Răspuns Câştigător
| ImmortalQueen a răspuns:

Buna.
Despre Leondardo da Vinci :
http://www.referatele.com/......le-com.php
Despre Michelangelo Bounarroti :
http://referat.clopotel.ro/Michelangelo_Buonarroti-9799.html

Gasesti cam tot ce te-ar interesa.
Pa, pa.

3 răspunsuri:
| ukukuku a răspuns:

Leonardo da Vinci (n. 15 aprilie 1452, Anchiano/Vinci, Italia - d. 2 mai 1519, Cloux/Amboise, Franța) a fost un pictor, sculptor, arhitect și om de știință italian.
Om de spirit universal, în același timp artist, om de știință și inventator, Leonardo încarnează spiritul universalist al Renașterii și rămâne unul dintre oamenii cei mai importanți din acea epocă. Aportul său deschizător de drumuri în artele plastice și forța lui de anticipare, neegalată vreodată în întreaga desfășurare istorică a științei,[judecată de valoare] sunt caracteristice uriașei sale personalități, de care a fost permanent conștient. Leonardo a scris în însemnările sale, cu un an înaintea morții, cuvintele cu vibrație de bronz: Io continuerò („Voi dăinui").
Michelangelo Buonarroti (n. 6 martie 1475, Caprese, Provincia Arezzo - d. 18 februarie 1564, Roma) a fost, alături de Leonardo da Vinci, cel mai important artist în perioada de vârf a Renașterii italiene. Geniul său universal este deopotrivă oglindit de pictură, desen, sculptură și arhitectură. A scris și poezii, în special în genul sonetului și madrigalului.

Daca mai vrei ceva despre ei intra pe WIKIPEDIA