| Iuliix a întrebat:

Spuneti-mi si mie niste nickname-uri la numele Iulia big grin

2 răspunsuri:
| AleXandra649 a răspuns:

Iulya, iuly, iul, iu, iulycutza, iullicosh, ullia, iullya,

| Ana_8420 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa il lasi asa. Iulia este un nume foarte frumos si deosebit, nu trebuie sa-l transformi in "Iulikutza", "Iulika" etc.
Parerea mea happy
Uite, ca sa te comving, o sa iti arat semnificatia numelui "Iulia" :

In explicarea acestui nume specialistii pornesc de la forma mai veche Iuilius, care ar avea la baza un cuvint neatestat "iouilios", inrudit cu lat. "Iovis", numele divinitatii supreme. In latina clasica, "Iovis", de la o forma indo-europeana "dieu", care denumea lumina cerului, este inlocuit la nominativ cu forma "Iupiter", un compus cu elementul secundar pater, "tata" ("dieu-pater" inseamna "Dumnezeu tatal").

Am gasit o definitie cam complicata, dar, in orice caz, este un nume minunat de care ar trebui sa te bucuri, si sa nu il schimbi happy