| Maria_3931 a întrebat:

Spuneti-mi si mie va rog niste obiceuri din iran, traditii mai ciudate... femeile ce patesc daca incalca stramb...

Răspuns Câştigător
| Victoria a răspuns:

In primul rand, trebuie dovedit faptul ca femeia si-a inselat barbatul prin aducerea a 4 martori care pot jura pro. In acest caz, femeia este tarata in piata publica si primeste 80 de lovituri de bici, pentru a servi drept exemplu celorlalte femei care au tendinta de a-si trada sotul. Femeile trebuie sa poarte val ce le acopera fata lasand la vedere doar ochii, nu merg la scoala ci sunt crescute pentru a fi bune sotii, la fel ca toti cei ce imbratiseaza religia islamica trebuie sa cunoasca perfect Coranul, cartea lor sfanta. Barbatul are drept absolut asupra femeii, el decide ce face cu ea. Daca isi reneaga sotia de trei ori, se produce divortul, ce poate fi reversibil numai daca are loc casatoria de o zi intre femeie si un alt barbat, insa aici exista si riscuri, precum un posibil refuz al celuilalt barbat de a inapoia femeia. Copilul se considera a apartine barbatului, in caz de despartire, iar femeia nu are dreptul sa-l vada decat cu acordul acestuia.

3 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Eu stiam ca femeile care-si inseala barbatii sunt ingropate in pamant pana a gat, le acopera cu un cearceaf dupa care toti barbatii arunca cu pietre in ele pana le omoara. foarte cruda realitatea...

| dynasmile21 a răspuns:

In Iran adulterul se pedepseste cu moartea si, dupa ce legatura celor doi a fost descoperita, ambii parteneri sunt condamnati la moarte.

| mary_5801 a răspuns:

Intr-adevar in iran, ca femeie daca inseli, esti condamnata la moarte. cea mai frecventa este spanzurarea in loc public.